fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Ruch Młodej Polski trzydzieści lat później

Duchowy ojciec RMP pytał, dlaczego po 30 latach od powstania działacze nie mogą się pogodzić
Na długo przed rocznicą powstania Ruchu Młodej Polski jej obchody wywołały kontrowersje. W Internecie rozpowszechniano publiczny list Jacka Bartyzela, byłego działacza RMP, który przestrzegał organizatorów przed zdominowaniem obchodów przez środowisko „Gazety Wyborczej”. – Rzeczywiście kilka miesięcy temu odmówiłem udziału w panelu, który miał prowadzić Jarosław Kurski (pierwszy zastępca redaktora naczelnego „GW” – red.). Ale w jubileuszu postanowiłem wziąć udział – powiedział „Rz” Bartyzel.
Weekendowe obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku. Nabożeństwo odprawił duchowy inspirator RMP, dominikanin Ludwik Wiśniewski.
„(…) Przed 30 laty trzeba było mieć odwagę, by działać przeciwko złu, jakie niesie komunizm” – napisał do uczestników obchodów premier Donald Tusk.
– RMP pokazał, jak można pokonywać bariery między środowiskami – mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski (PO). Zdaniem niektórych była to aluzja do tych młodopolaków, którzy wstąpili do partii tworzonej przez niegdysiejszych ideowych rywali z Kongresu Liberałów (poprzednik KLD – red.). Wojciech Duda przypomniał, że w końcu lat 80. w Gdańsku wybijały się dwa środowiska: liberałów i młodopolaków. – Teraz następuje spotkanie tych ludzi i idei w ramach PO – powiedział.
Podczas debaty o. Wiśniewski aluzyjnie pytał, dlaczego ludzie RMP nie mogą spotkać się ponownie w jednym środowisku.
– Gdyby doszło do takiego cudu, to może list premiera Tuska byłby mniej uprzejmy albo w ogóle by go nie było – żartował Aleksander Hall.
Uroczystościom towarzyszył bankiet w sopockim hotelu Sheraton, który otworzył Jacek Karnowski, były działacz młodzieżówki RMP, obecnie prezydent Sopotu podejrzany o korupcję.
W niedzielę w gdańskim Dworze Artusa prezydent Lech Kaczyński wręczył działaczom RMP Ordery Odrodzenia Polski. Otrzymali je m.in. Marek Jurek, Wiesław Walendziak i Adam Hodysz, były oficer SB, który ostrzegał opozycję o akcjach służb.
Medal 30-lecia RMP otrzymał publicysta „Rz” Piotr Semka, który w 1981 r. zaczął działalność w kole samokształceniowym RMP.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA