fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

1 sierpnia Dniem Pamięci o Powstaniu?

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Prezydent chce ustanowienia 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci o Powstaniu. Lech Kaczyński skierował do marszałka Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.
Prezydent powiedział, że obchody rocznicy wybuchu Powstanie Warszawskiego nie są świętem prywatnym, lecz ogólnonarodowym.
Lech Kaczyński spotkał się z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz harcerzami. Zaapelował o to, by rocznicę świętować godnie i z powagą. Prezydent zapowiedział, że nie będzie się mieszał w bieżące spory polityczne, towarzyszące organizacji obchodów. Władze Warszawy zaproponowały wcześniej, by 1 sierpnia w uroczystościach pod pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach nie uczestniczyli politycy. Lech Kaczyński powiedział, że Powstanie Warszawskie było heroiczną walką o zachowanie niepodległości Polski. Zwrócił uwagę, że rocznica tego wydarzenia była zawsze ważnym świętem dla Polaków, nawet wtedy, gdy jej obchodów nie akceptowały komunistyczne władze.
[srodtytul]Nie będzie dnia wolnego [/srodtytul] Projekt ustawy nie przewiduje, aby rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się dniem wolnym od pracy. Prezydent mówił, że wprowadzenie tej ustawy nie pociągnie za sobą żadnych kosztów. - Ja dzisiaj zdając sobie sprawę z niełatwej sytuacji naszego kraju, nie wnoszę o to, żeby to był dzień wolny. Natomiast myślę, że przyjdzie dzień, kiedy i to będzie trzeba uchwalić. Ale jeszcze nie teraz - powiedział Lech Kaczyński podczas spotkania ze środowiskiem powstańczym i harcerzami. Zdaniem prezydenta, to jest dobry moment, żeby wnieść do parlamentu projekt takiej ustawy. Lech Kaczyński wyraził też nadzieję, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski szybko go wprowadzi pod obrady i że szybko zostanie uchwalony. "Nie wyobrażam sobie, żeby (ta ustawa) mogła nie być uchwalona" - podkreślił. [srodtytul]Politycy zgodnie za projektem[/srodtytul] Kluby parlamentarne popierają inicjatywę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiceszef PO Waldy Dzikowski popiera inicjatywę prezydenta, jednak pod warunkiem, że nie będzie to dzień wolny od pracy. "Oczywiście warto poprzeć projekt, który jest symbolicznym oddaniem hołdu powstańcom" - powiedział Dzikowski. Z dużym zadowoleniem inicjatywę Lecha Kaczyńskiego przyjmuje PiS. Zdaniem rzecznika klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusza Błaszczaka, inicjatywa prezydencka ma szanse na powszechne poparcie. Błaszczak podkreślił, że 1 sierpnia jest dniem ważnym nie tylko dla warszawiaków, ale dla wszystkich Polaków. Jak mówił, Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii i wokół niego powinno się budować poczucie wspólnoty narodowej. Wiceszefowa klubu Lewicy Izabela Jaruga-Nowacka nie ma nic przeciwko "czczeniu pamięci" ofiar Powstanie Warszawskiego. Jej zdaniem jednak przy tej okazji należy o tych wydarzeniach mówić "w szerszym kontekście".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA