Nie zawsze trzeba płacić przy sprzedaży

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Jeśli sprzedałeś samochód wykorzystywany w firmie, sprawdź, ile VAT odliczyłeś i jak długo auta używałeś. Może się bowiem okazać, że będziesz musiał zapłacić fiskusowi
Od podatku zwolniona jest dostawa samochodów osobowych przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy – jeśli samochody są towarami używanymi (a więc takimi, których okres używania przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania nimi jak właściciel). Wynika tak z par. 13 ust. 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8B0C1A04CAF2660138BA436161D3F2C0?id=291166]rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT (DzU nr 212, poz. 1336)[/link].Z VAT zwolniona jest – w myśl art. 42 ust. 2 ustawy o VAT – dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Aby zatem nie zapłacić podatku przy dostawie samochodu używanego, przy którego nabyciu odliczyliśmy 60 proc. VAT (nie więcej ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL