fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Pieniądze są największą barierą

Rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej jest obecnie mało prawdopodobne ze względu na problemy ze zdobyciem finansowania
Zdaniem profesora Stanisława Mielczarskiego, autora analizy kosztów produkcji energii z atomu, w obecnej sytuacji możemy mówić tylko o propagowaniu projektu elektrowni jądrowej w Polsce. – Sama budowa jest mało prawdopodobna ze względu na brak finansowania – mówi. – Ale z drugiej strony nie możemy zrezygnować z przygotowań do budowy, bo wygląda na to, że polskie władze poczyniły jakieś zobowiązania wobec jednego z krajów unijnych – dodaje. Chodzi o Francję, która poparła nas w walce o korzystne dla Polski zmiany w unijnym pakiecie klimatycznym.
Z analizy przygotowanej na zlecenie PGE, która ma odpowiadać za inwestycje w energetykę atomową, ostateczny koszt produkcji jednej megawatogodziny energii z atomu wyniesie 550 – 690 zł. Energia z nowych elektrowni węglowych kosztowałaby zaś ok. 200 – 240 zł, z gazowych – ok. 285 zł. Nawet jeśli uwzględnione zostaną wymogi ekologiczne, czyli obowiązek zakupu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, to i tak elektrownie węglowe i gazowe mają przewagę nad atomową. Koszt wytworzenia w nich jednej magawatogodziny wynosić będzie wtedy ok. 370 zł. Inne dane przedstawia resort gospodarki. Wiceminister Hanna Trojanowska mówi „Rz”, że „przy wykorzystaniu technologii dostępnych u progu trzeciej dekady koszt wytworzenia energii z elektrowni atomowej będzie o 20 proc. niższy niż z węglowej i o ok. połowę mniejszy niż w przypadku elektrowni gazowej”. Także Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE uważa, że energia z elektrowni atomowej będzie najtańsza na rynku. – Na podstawie rozmów z potencjalnymi dostawcami urządzeń do elektrowni szacujemy koszty budowy na około 3 mln euro za jeden megawat mocy – mówi wiceprezes. – I nie przewidujemy by te koszty były wyższe. Stąd PGE zapewnia, że nie zrezygnuje i nie wycofa się z planów budowy elektrowni atomowych.
Zgodnie z rządowymi planami w 2020 roku ma popłynąć prąd z pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Łączny koszt inwestycji ma wynieść od 105 do 130 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA