fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Spekulacje wpłynęły na cenę ropy

AFP
PVM Oil Futures, oddział największego brokera handlującego instrumentami pochodnymi związanymi z ropą na rynku nieregulowanym, zgłosił, że jeden z nieuczciwych traderów stracił 10 mln dol. w czasie jednego dnia
Transakcje zawarte przez spekulanta mogły wywołać wahanie ceny baryłki ropy notowanej w Londynie. Ruch ceny w górę o 2 dolary ustanowił 30 czerwca 8-miesięczne maksimum wyceny jednej baryłki ropy Brent.
Strata, wynikająca z tych transakcji jest o 70 proc. wyższa od zysku, który spółka matka brokera wypracowała w zeszłym roku. PVM twierdzi, że bada okoliczności zawarcia feralnych kontraktów i kontynuuje normalną działalność. Handel futuresami na ropę jest pod uważnym baczeniem regulatorów, po tym jak takie firmy jak China Aviation Oil z Singapuru, SemGroup Energy i fundusz hedgingowy Amaranth Advisory zbankrutowały przez nieodpowiedzialny obrót derywatami.
- Tego dnia można był zaobserwować wysokie obroty podczas niektórych transakcji oraz dużą zmienność ceny. Te wahania to prawie jak odcisk palca kogoś, kto próbował manipulować ceną – tłumaczy sytuację na rynku z 30 czerwca Stephen Schork, prezes Schork Group, firmy specjalizującej się handlem na rynkach surowców energetycznych. Ponad 15 tys. partii ropy Brent, czyli ok. 15 mln baryłek ropy zmieniło właściciela między 2 a 4 w nocy, 30 czerwca, podczas handlu na londyńskiej platformie ICE Futures Europe. Dzień wcześniej w tych samych godzinach zawarto transakcje na 538 partiach, a 1 lipca na 422 partiach ropy Brent. - W rezultacie serii nieautoryzowanych zleceń, znaczna część otwartych pozycji znajdowała się w posiadaniu PVM. Kiedy proceder został wykryty pozycje zostały zamknięte w regularny sposób ze stratą dla firmy sięgającą 10 mln dol. – tłumaczy Robin Bieber, dyrektor PVM Oil Futures. PVM Oil Futures jest częścią PVM Oil Associates, spółki mającej siedzibę na Bermudach.Spółka matka miała 5,88 mln dol. zysku netto w roku obrotowym, który zakończył się 31 lipca 2008 r. PVM Oil Futures w tym samym okresie miała 1 mln dol. zysku netto.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA