fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Trybunał: co z religią na świadectwie

Wrocław, prywatne liceum żeńskie sióstr urszulanek
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Czy wliczanie oceny z religii do średniej na świadectwie jest niekonstytucyjne? Dziś werdykt w tej sprawie wyda Trybunał Konstytucyjny
– Oczekujemy, że Trybunał uzna, iż rozporządzenie ministra edukacji, według którego ocena z religii jest wliczana do średniej za cały rok, jest niezgodne z konstytucją – mówi „Rz” posłanka SLD Jolanta Szymanek-Deresz. – To naruszenie neutralności światopoglądowej. Przez zaliczenie oceny do średniej państwo wspiera naukę religii.
Rozporządzenie 13 lipca 2007 roku wydał minister edukacji Roman Giertych. Do Trybunału Konstytucyjnego skierowali je posłowie lewicy, którzy liczą, że obecna szefowa resortu Katarzyna Hall cofnie rozporządzenie. MEN czeka jednak na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. – Podporządkujemy się wyrokowi i jeśli będzie trzeba, to rozporządzenie zostanie zmienione – twierdzi Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy resortu.
Minister Hall planowała wprowadzenie innej zmiany – rozporządzenia, które zmusiłoby dyrektorów szkół do zapewnienia od września każdemu uczniowi zajęć z etyki, a na uczniów nałożyłoby obowiązek wybierania etyki albo religii. Chodziło o to, by ci, którzy nie chodzą teraz na żaden z tych przedmiotów, nie mieli na świadectwie tzw. kreski, co może zaniżać średnią ich ocen. Jednak resort wstrzymał prace nad rozporządzeniem, bo nie chce w kryzysie zwiększać wydatków państwa. Pieniądze byłyby potrzebne na pensje dla nauczycieli etyki. Z danych MEN wynika, że etyka jest w ok. 300 z blisko 32 tys. szkół. Religia – w 27,5 tys.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA