fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Dyscyplinarne kary dla adwokatów?

Samorząd adwokacki zapowiada reakcję na aferę z fałszywymi zaświadczeniami lekarskimi. Krytykuje też media za to, jak ją relacjonują
– Chcemy podjąć zdecydowane działania pokazujące nasz stosunek do tego rodzaju postępowań adwokackich – zapowiada dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Ziemisław Gintowt. – Liczymy się z tym, że te osoby zostaną zawieszone w wykonywaniu zawodu w związku z ich tymczasowym aresztowaniem.
Chodzi o aferę z załatwianiem fałszywych zaświadczeń lekarskich, które pozwalały klientom kilku adwokatów np. uniknąć odbywania kary. Jednym z aresztowanych jest znany producent filmowy Lew R.
Izba Adwokacka czeka na dokumenty z prokuratury. – Wtedy oficjalnie poznamy nazwiska zatrzymanych i treść zarzutów. Nawet jeżeli dokumenty otrzymamy faksem, rzecznik dyscyplinarny rozpocznie postępowanie – mówi “Rz” Gintowt.
Dzisiaj o ostatnich wydarzeniach będą też rozmawiać władze Naczelnej Rady Adwokackiej. Jej prezes Joanna Agacka-Indecka ma żal do niektórych mediów, że relacjonując sprawę, ukazały w złym świetle całą palestrę.
– Zarzuty dotyczą dwóch adwokatów i jednego byłego, który niechlubnie się z nami rozstał. Nie można więc mówić o aferze w całej adwokaturze, która liczy blisko 10 tys. członków. To obniża rangę naszego zawodu, jest przykre i niesprawiedliwe – mówi prezes NRA.
Zaznacza, że władze adwokatury będą chciały poznać, oprócz treści zarzutów, stanowisko zatrzymanych, dowiedzieć się, czy poczuwają się do odpowiedzialności.
– Na razie za mało wiemy o tej sprawie, a jest ona poważna. Jeżeli ktoś popełnia przestępstwo, i to dotyczące wykonywania zawodu, reakcja adwokatury musi być zdecydowanie negatywna. Trzeba być jednak ostrożnym. Może się bowiem okazać, że dowody są słabe i opierają się na pomówieniach gangstera, który chce się w ten sposób ratować – zastrzega Agacka-Indecka.
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/05/29/dyscyplinarne-kary-dla-adwokatow/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA