Telewizja

Muzyczna feta w Gdańsku

Na wieczornym koncercie w Stoczni Gdańskiej wystąpią m.in. Kylie Minoque, Scorpions, Kora, Kombii, Tilt i Lombard
Show pod hasłem „Zaczęło się w Polsce” ma przypomnieć światu, że to nad Wisłą rozpoczął się proces obalania komunizmu w Europie. „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” – te słowa, wypowiedziane przed 20 laty przez Joannę Szczepkowską w „Dzienniku telewizyjnym”, stały się symbolicznym końcem peerelowskiej epoki.
Nie byłby on możliwy, gdyby nie sukces „Solidarności” w wyborach do sejmu kontraktowego. Antykomunistyczna opozycja zdobyła wówczas maksimum możliwych miejsc w Sejmie (35 procent) i 99 ze 100 mandatów w Senacie. Tak zaczęły się przemiany demokratyczne w Europie Środkowo-Wschodniej nazywane jesienią ludów. To właśnie wówczas powstał „Wind of Change” – jeden z największych przebojów niemieckiej grupy rockowej Scorpions. Dlatego zespołu nie mogło zabraknąć podczas wieczoru wieńczącego obchody 20. rocznicy czerwcowych wyborów. Grupa występowała już w Polsce, ale w Gdańsku jeszcze nie koncertowała. Po raz pierwszy nad Wisłą pojawi się Kylie Minoque, gwiazda muzyki pop już w latach 80. Ale następna dekada nie była łaskawa dla muzycznych idoli z poprzedniego dziesięciolecia. Kylie zniknęła z rynku. Wróciła w wielkim stylu pod koniec lat 90. Od tego czasu jej utwory podbijają światowe listy przebojów, albumy sprzedają się w milionach egzemplarzy. Wokalistka słynie z widowiskowych występów na żywo, które przypominają multimedialne show. W Gdańsku zaśpiewa stare przeboje (m.in. „I Should Be so Lucky”), a także kompozycje z wydanej w zeszłym roku płyty „X”.
Podczas pięciogodzinnego koncertu nie zabraknie również polskich sław. Kora, zespoły Kombii i Lombard, a także Tomek Lipiński wraz z grupą Tilt wykonają swoje największe hity. Organizatorem koncertu jest Europejskie Centrum Solidarności. Zaczęło się w Polsce 19.00, 20.10, 21.15 | tvp 2 | czwartek
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL