fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Niedziela z… Olgierdem Łukaszewiczem

Rzeczpospolita, Raf Rafał Guz
Jan Bończa-Szabłowski
Wsławił się w rolami szlachetnych nadwrażliwców. Liryzm, jaki wnosił na ekran, umieli wykorzystać Kazimierz Kutz i Andrzej Wajda.
W „Soli ziemi czarnej” jako najmłodszy z siedmiu braci Basistów – bohaterski, żarliwie patriotyczny, ale i młodzieńczo naiwny Gabriel – był kontynuatorem idealistycznej walki romantycznych bohaterów.
W „Lekcji martwego języka” Janusza Majewskiego stworzył dogłębne studium psychologiczne nieuleczalnie chorego estety. Po takich postaciach wielkim zaskoczeniem dla widzów była komediowa rola nieśmiałego i zagubionego naukowca Albercika w „Seksmisji”, która znacznie rozszerzała jego aktorskie emploi. Podobnie było z postacią Franzela z „Magnata” czy tytułowym „Generałem Nilem” bohaterem filmu Ryszarda Bugajskiego.
Łukaszewicz ma w swym dorobku także wybitne role teatralne grane u Hübnera, Jarockiego, Axera, Grzegorzewskiego. Jest cenionym animatorem kultury. Mimo sukcesów – jak mówi – nigdy nie odbije mu palma, bo brat bliźniak Olgierda, operator i reżyser Jerzy Łukaszewicz, szybko sprowadza go na ziemię.
[i]17.05, 17.55, 19.00, 20.10
TVP Kultura | niedziela[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA