fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Okazyjnych ofert nie ma mimo dużej podaży

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Używane M-3 w nowym budownictwie można kupić dziś bez problemu. Pozostaje tylko pytanie, za ile. Kiedy bowiem celujemy w atrakcyjną lokalizację, a mamy przy tym ograniczone możliwości finansowe, możemy odejść z kwitkiem
Podaż najpopularniejszych lokali – czyli dwupokojowych o pow. do 60 mkw. – jest dziś bardzo duża. Według szacunków analityków Szybko.pl stanowią one ponad 43 proc. całej puli. Jedna trzecia z nich to budynki oddane do użytku po 1999 r., co stanowi ok. 14,4 proc. całości oferty.
– Nietrudno więc znaleźć coś dla siebie – zauważa Marta Kosińska z Szybko.pl. – Warto zaznaczyć, iż nowsze mieszkania dwupokojowe są zdecydowanie większe od pozostałych tego typu ofert. Ich średnia sięga 50 mkw. w porównaniu z ogólną średnią – 46 mkw. – dodaje.
Jednak, jak zauważa Piotr Wieszczyk z Maxon Nieruchomości, jeśli wyłożymy do 450 tys. zł, raczej trudno będzie znaleźć nam za tyle dwa pokoje w nowym budownictwie, zwłaszcza w takich dzielnicach jak Ochota, Mokotów czy Żoliborz. Tam bowiem nie ma za dużo nowych bloków (do dziesięciu lat). – Ale już na Ursynowie można w takiej cenie znaleźć ciekawą nieruchomość – mówi Wieszczyk.
Średnia ofertowa cena metra używanego mieszkania dwupokojowego wynosi 8,4 tys. zł za 1 mkw. Natomiast za lokal wybudowany po 1999 r. trzeba zapłacić ok. 8,5 tys. zł, co daje nam 380 – 430 tys. zł. I teoretycznie takich ofert, do pułapu 450 tys., zł jest sporo. Są to jednak przede wszystkim lokale z bloków na Białołęce czy Pradze.
– Zdecydowana większość mieszkań na Ursynowie nie mieści się w tych widełkach cenowych, podobnie jak na Mokotowie czy Ochocie. W Śródmieściu i na Żoliborzu ofert spełniających wszystkie te kryteria nie było wcale – zauważa Marta Kosińska.
W atrakcyjnych okolicach, chociażby z powodu doskonałej komunikacji czy też prestiżu miejsca, ceny takich lokali są już wysokie, co najmniej 500 – 600 tys. zł, a właściciele niechętnie godzą się na obniżki. Dobrze wiedzą, że mają atrakcyjny towar, na który popyt będzie zawsze, więc chcą przeczekać okres bessy.
– Dużym atutem kupującego jest posiadanie gotówki, dzięki czemu może uzyskać większą obniżkę, niż ma to miejsce w przypadku zakupu na kredyt. Musimy jednak pamiętać, że negocjacje są zależne od wielu innych czynników. Wpływ na nie ma zarówno wykończenie mieszkania, jak i to, czy obecny właściciel musi sprzedać mieszkanie szybko. Istotne jest również to, czy właściciel zakupił nieruchomość za kredyt w walucie. Jeśli tak, to negocjacje cenowe będą bardzo trudne, głównie ze względu na znaczną różnicę w kursie walut, przez co nie może on sobie pozwolić na sprzedaż nieruchomości poniżej obecnej wartości kredytu – opowiada Piotr Wieszczyk.
Najtańsze dwupokojowe mieszkania w nowych budynkach kosztują obecnie 220 – 300 tys. zł – są to ich stawki wywoławcze i przy drobinie szczęścia i umiejętnościach negocjacyjnych można zbić cenę. Takich ofert nie jest, po pierwsze, zbyt wiele. Np. w Szybko.pl – tylko 74 w budynkach, najdalej dziesięcioletnich. Poza tym znajdziemy je w tej cenie głównie na Białołęce, sporadycznie na Pradze czy we Włochach.
Np. na Pradze przy ul. Łukowskiej jest do wzięcia dwupokojowe lokum o pow. 46 mkw. za 295 tys. zł. Jednak do tego trzeba doliczyć 30 tys. zł za miejsce w garażu. Z kolei na Białołęce przy ul. Lewandów za 227 tys. zł można kupić dwa pokoje o pow. 40 mkw. Jednak blok jest w trakcie budowy.
[ramka][b]Oferty nowszych mieszkań dwupokojowych[/b]
>> Bielany, ul. Wrzeciono, pow.: 49 mkw., cena całości 435 tys. zł, cena 1 mkw.: 8,9 tys. zł
>> Mokotów, ul. Niewielka/Bartycka, pow.: 45 mkw., cena całości: 369 tys. zł, cena 1 mkw.: 8,2 tys. zł
>> Ursynów, Al. KEN, pow.: 49 mkw., cena całości: 499 tys. zł, cena 1 mkw.: 10 tys. zł,
>> Białołęka, ul. Marcina z Wrocimowic, pow.: 55 mkw., cena całości: 333 tys. zł, cena 1 mkw.: 6,1 tys. zł
[i]Źródło: Szybko.pl[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA