fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Związkowcy Sierpnia ’80 usłyszeli zarzuty

Usunięci przez policję z biur poselskich PO działacze związku odpowiedzą za naruszenie miru domowego
Grozi im za to od grzywny do nawet roku więzienia.
Związkowcy w poniedziałek zaczęli okupację biur w Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Radomiu i Katowicach. W 21 postulatach domagali się m.in. zwolnienia emerytur i rent z podatku, zakazu eksmisji na bruk i wsparcia przemysłu stoczniowego.
Posłowie lub ich pracownicy złożyli zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Zarzuty naruszenia miru domowego postawiono już 12 protestującym w Łodzi i pięciu w Radomiu. Zarzutów nie usłyszeli natomiast demonstranci, którzy okupowali gdańskie biuro poselskie premiera Donalda Tuska.
W nocy z poniedziałku na wtorek policja usunęła protestujących z pomieszczeń. W Szczecinie związkowcy stawiali opór.
– Nie naruszyliśmy miru domowego, bo biura poselskie są opłacane z pieniędzy podatników i są własnością społeczeństwa. To policja złamała prawo, usuwając nas stamtąd – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia ’80. Ziętek zapowiedział eskalację protestów.
– Nie nasyłamy MO, jak mówi opozycja, tylko konsekwentnie pilnujemy porządku – komentował usunięcie związkowców z biur wicepremier Grzegorz Schetyna w TVN 24. – Nie można pozwolić na łamanie prawa .
Pytany o inny pogląd Platformy na tę sprawę, gdy pielegniarki okupowały Kancelarię Premiera Jarosława Kaczyńskiego, szef MSWiA stwierdził, że kobiety nie barykadowały pomieszczenia. – Były w środku i prowadziły negocjacje. Nie chciały opuścić budynku, ale cały czas negocjowały – uzasadniał.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA