fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Białoruskie media oczerniają Polaków

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Polacy uważają się za lepszą od innych narodowości – podała reżimowa telewizja. Polacy protestują i żądają, by sprawą zajął się białoruski prokurator generalny
Słowa przypisujące mniejszości polskiej przekonania rasistowskie padły 22 marca. Wówczas w audycji „Panorama tygodnia” w pierwszym programie państwowej telewizji wyemitowano reportaż relacjonujący przebieg obrad VII Zjazdu Związku Polaków na Białorusi. Dziennikarze podali, iż jedna z tez, które towarzyszyły obradom zjazdu, brzmiała: „Polacy to najwyższa rasa”.
Zdaniem przewodniczącego Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta przypisywanie Polakom podobnych stwierdzeń przez dziennikarzy telewizji publicznej jest celowym działaniem białoruskiej propagandy, obliczonym na dyskredytację polskiej mniejszości w oczach białoruskiego społeczeństwa. Jako prawnik z wykształcenia na sobotnim, pierwszym po zjeździe, posiedzeniu Rady Naczelnej Poczobut poinformował jej członków, iż treść bulwersującego reportażu nosi znamiona przestępstwa ściganego na Białorusi na mocy kodeksu karnego.
Rada Naczelna natychmiast zwróciła się w tej sprawie do prokuratora generalnego. Nie tylko poprosiła o ukaranie winnych produkcji takiego reportażu, ale chce też podjęcia niezbędnych działań, by w przyszłości w państwowych mediach nie ukazywały się materiały siejące wrogość na tle rasowym, narodowościowym i religijnym. Oszczerczy wobec polskiej mniejszości na Białorusi materiał nie jest czymś nowym w pracy państwowej propagandy białoruskiej. Cztery lata temu ten sam program białoruskiej telewizji wyemitował reportaż, w którym oskarżył naszych rodaków o przygotowanie – przy wsparciu polskiej dyplomacji – przewrotu państwowego w sąsiednim kraju. Wówczas Rada Naczelna ZPB także zaskarżyła telewizję do prokuratury. Niestety, bezskutecznie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA