fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Kosztowne czuwanie drukarki w biurze

Katarzyna Zawodna Marketing & Environment Coordinator, Skanska Property Poland
Archiwum
W al. Jana Pawła II za chwilę otwarty zostanie kolejny budynek w ramach kompleksu szklanych atriów. Biurowiec otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding. Co to oznacza dla jego najemców i co ma wspólnego z drukowaniem dokumentów?
[b]Rz: Kiedy do biurowca Atrium City wprowadzą się najemcy?[/b]
Katarzyna Zawodna: Pierwszy najemca zajmie biura na początku maja tego roku. Będzie to firma Deloitte, która wynajęła prawie 75 proc. budynku. Dlatego biurowiec zmieni nazwę na Deloitte House. [b]Jak duże moduły wynajmują najemcy?[/b]
Cały budynek oferuje 20,8 tys. mkw. powierzchni, z czego prawie 95 proc. jest już wynajęte. Firma Deloitte wynajęła ponad 14,5 tys. mkw. Swoje siedziby w budynku będą miały także King Sturge (prawie 2 tys. mkw.) oraz Deutsche Bank, Nordea i Skarbnica Narodowa. [b]Ile zostało wolnego miejsca i jakie są stawki wywoławcze czynszu w budynku?[/b] Posiadamy jeszcze 1100 mkw. powierzchni do wynajęcia. Najmniejszy moduł, jaki oferujmy, ma 200 mkw. Wywoławcza stawka czynszu wynosi 27 euro za mkw., a minimalny okres najmu to trzy lata. [b]Jaki jest koszt budowy – o ile wyższy – w związku z tym, że biurowiec jest ekologiczny i otrzymał od Komisji Europejskiej certyfikat GreenBuilding?[/b] Koszt budowy biurowca to 77,7 mln euro. Budynek został zbudowany zgodnie ze standardami Skanska. [b]Co oznacza wynajem biur w ekobudynku dla najemców? Zużycie energii jest w tym biurowcu o 32,5 proc. niższe niż wymagane przez polskie prawo – podaje Skanska.[/b] Opłaty związane z zużyciem energii stanowią tylko część kosztów eksploatacyjnych budynku. Docelowo istnieje potencjał na obniżenie całkowitych kosztów eksploatacyjnych o 5 – 10 proc., przy czym jest uwarunkowane wieloma czynnikami, głównie jednak zachowaniem najemców. Możliwość wpływu na zużycie energii w budynku w 90 proc. leży bowiem po stronie końcowego użytkownika i wymaga jego uświadomienia, co oczywiście staramy się robić. Przygotowujemy specjalne materiały edukacyjne dla najemców, które mają na celu pokazanie potencjalnych korzyści płynących z racjonalnego zarządzania energią. Np. zostawienie kopiarki na noc w tzw. trybie czuwania zużywa tyle energii, ile potrzeba na wykonanie 1500 kopii dokumentów. [b]Jakie ekorozwiązania pozwalają na największe oszczędności?[/b] Najważniejsza jest szczelność elewacji i to tutaj położyliśmy największy nacisk. Straty ciepła zimą czy jego zyski latem wpływają w dużym stopniu na zużycie energii przez systemy klimatyzacji i ogrzewania. Zgodnie w analizami przeprowadzonymi przez zewnętrznych audytorów zastosowanie fasady i okien z niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz szklenia o współczynniku g na poziomie 28 proc. zmniejszyło zużycie energii cieplnej o 30 proc. i chłodniczej o 32 proc., co spowodowało redukcję całkowitego zużycia energii o 15 proc. [b]Kiedy ruszy budowa dalszej części kompleksu i jakie będzie mieć funkcje?[/b] Planujemy rozpoczęcie kolejnej fazy kompleksu – Atrium South – jeszcze w tym roku. Będzie to również budynek biurowy, o powierzchni ok. 16 tys. mkw. W tym projekcie zamierzamy jeszcze bardziej skoncentrować się na kwestiach środowiskowych i mamy nadzieję pozytywnie zaskoczyć naszych przyszłych najemców. Na razie jednak nie chciałabym zdradzać więcej szczegółów na ten temat.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA