fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kłopoty z wyborem nowego szefa MAEA

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nie zdołała wybrać nowego dyrektora MAEA, który zastąpi na tym stanowisku dyrektora generalnego Egipcjanina Mohameda ElBaradeia.
W głosowaniach w Wiedniu żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich głosów, czyli 24 spośród 35 gubernatorów.
Jutro Rada Gubernatorów MAEA zbierze się ponownie. ElBaradei odmówił ubiegania się o czwartą kadencję na stanowisku dyrektora generalnego MAEA.
Dziś w trzech turach rywalizowali ze sobą 61-letni ambasador z Japonii Yukiya Amano i 69-letni południowoafrykański dyplomata Abdul Samad Minty. W pierwszym głosowaniu wspierany przez Zachód Amano uzyskał 21 głosów, a w dwóch kolejnych po 20 głosów. Minty, za którym opowiadają się kraje rozwijające się, otrzymał w pierwszym 14, a następnie odpowiednio po 15 głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie zostanie wybrany, procedura głosowania jest powtarzana od początku z udziałem nowych kandydatów. Według źródeł dyplomatycznych, rozdźwięk między krajami zachodnimi a rozwijającymi się krystalizuje się wokół programu nuklearnego Iranu, który UE i USA podejrzewają o dążenie do pozyskania broni nuklearnej. [ramka][b]Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA)[/b], International Atomic Energy Agency (IAEA) to organizacja pracująca na rzecz bezpiecznego i pokojowego użycia energii nuklearnej oraz aby nie była ona stosowana do celów wojskowych. Agencja ma swoja siedzibę w Wiedniu (Austria). Dodatkowo posiada dwa Biura ochrony regionalnej w Toronto (Kanada) i w Tokio (Japonia) oraz laboratoria w Seibersdorfie (Austria), Wiedniu (Austria), Monako i Trieście (Włochy). MAEA jest specjalistyczną agencją ONZ, ale nie jest pod ich ścisłą kontrolą, pomimo, że jej raporty są przedstawiane na Zgromadzeniu Ogólnym oraz Radzie Bezpieczeństwa. Struktura i funkcjonowanie MAEA zawarte są w jej statucie. Agencja składa się z trzech głównych części: Sekretariatu, Rady Naczelnej oraz Zgromadzenia Ogólnego.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA