fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korzystający ze świadczenia przedemerytalnego nie jest chroniony

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Czy kobieta mająca uprawnienia do wcześniejszej emerytury, zamierzająca pracować dalej i pobierać jednocześnie emeryturę w zmniejszonej wysokości, której do powszechnego wieku emerytalnego brakuje mniej niż cztery lata, nadal jest pod ochroną przedemerytalną przed zwolnieniem?
[b]Nie.[/b] Zakaz wypowiedzenia umów osobom w wieku przedemerytalnym wynika nie tylko z tego, ile lat ma pracownik. Powiązany jest również z możliwością uzyskania emerytury z osiągnięciem określonego wieku. W przypadku osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, bo prawo to już zostało uzyskane i jest wykorzystywane.Artykuł 39 k.p. mówi o pracowniku, a nie o emerycie, który pracuje. Cel przepisu jest taki, żeby objąć ochroną przedemerytalną tylko takie osoby, które będąc w zaawansowanym wieku, nie mają jeszcze prawa do emerytury, a w przypadku wypowiedzenia mogłyby mieć trudności w uzyskaniu innej posady.Powód taki nie występuje w przypadku osó, nie zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia ochrony ich stosunku pracy aż do osiągnięcia wieku i uzyskania prawa do emerytury (por. [b]uchwała SN z 11 czerwca 1991 r., I PZP 19/91)[/b].[i]Podstawa prawna: art. 39 [link=http://aktyprawne.rp.p...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA