fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Osobne kursy prawa jazdy dla Finek i Finów

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kobiety powinny przechodzić inne kursy na prawo jazdy niż mężczyźni - uważa psycholog Esko Keskinen z Uniwersytetu w Turku, który przygotowuje reformę nauki jazdy
Według dziennika „Aamulehti” od 2013 roku fińskie szkoły nauki jazdy całkowicie się zmienią. Zdaniem Keskinena są powody do rozważenia możliwości wprowadzenia osobnych kursów dla pań i dla panów.- Wiele kobiet potrzebuje dłuższej nauki, by opanować na przykład jazdę na śliskiej powierzchni dróg - ocenia ekspert. Młodym mężczyznom należałoby z kolei dłużej wpajać ostrożność, cierpliwość i zdolność przewidywania.
Osoba, która otrzyma prawo jazdy w 2013 roku, nie będzie mogła od razu sama prowadzić samochodu. Dwie pierwsze jazdy za kierownicą, już z prawem jazdy w kieszeni, musi odbyć z instruktorem. Przewiduje się też zwiększenie liczby godzin nauki jazdy. Dziś wymaganych jest 30 lekcji po 25 minut. Za cztery lata kandydaci do prawa jazdy będą musieli zaliczyć ich 40. Naukę w szkole jazdy będzie można zacząć już w wieku 17 lat, pół roku wcześniej niż obecnie. Zostanie zniesiona granica 70. lat dla kierowców autobusów i ciężarówek.
W Finlandii prawo jazdy przyznaje się najpierw na dwa lata, a następnie jego ważność jest przedłużana
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA