fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Wizerunkowa dymisja ministra Ćwiąkalskiego

Zbigniew Ćwiąkalski
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Zbigniew Ćwiąkalski złożył rezygnację ze stanowiska ministra sprawiedliwości, a premier Donald Tusk ją przyjął
- To dymisja wizerunkowa - mówił. - Premier uznał, że moja dymisja będzie lepsza dla koalicji.
- Z politykami jest tak jak z saperami: saper myli się raz, ale ja nie czuję się winny, nie widzę mojej winy w tym co się stało. W polityce nie ma sentymentów. Czasami trzeba wziąć odpowiedzialność za błędy innych i odejść - mówił ustępujący minister.
- Trudno wytrzymać atak ze wszystkich stron, w szczególności, gdy jest on niezasłużony - dodał.
Dymisja ma związek ze śmiercią Roberta Pazika, którego wczoraj rano znaleziono martwego w celi Zakładu Karnego w Płocku. To trzeci przypadek śmierci wśród sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.
Ćwiąkalski podkreślił, że nie ma sobie nic do zarzucenia ani odnośnie postępowania w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika, ani w sprawie samobójstw jego zabójców (wszyscy trzej powiesili się w areszcie). - Odpowiedzialność polityczna nie ma nic wspólnego z odpowiedzialnością merytoryczną - powiedział.
Dodał, że "na szczęście ma gdzie wracać" - do praktyki adwokackiej i do pracy na uczelni.
- Nie jestem załamany, nie jestem przygnębiony, a moja rodzina już się cieszy, że będę mógł wrócić do Krakowa - oznajmił Ćwiąkalski.
[srodtytul]Kto zastąpi Ćwiąkalskiego?[/srodtytul]
Nie wiadomo jeszcze kto zastąpi Zbigniewa Ćwiąkalskiego na stanowisku szefa resortu sprawiedliwości. Dwaj kandydaci o których się mówi: Andrzej Zoll i Zbigniew Hołda dementują doniesienia medialne. Do czasu wyłonienia następcy resortem będzie kierował wiceminister Jacek Czaja.
Procedura może potrwać kilka dni. - Pan minister na razie złożył ustną dymisję, wszystkie sprawy kadrowe muszą być rozwiązane na papierze - powiedział rzecznik resortu sprawiedliwości Grzegorz Żurawski.
Do pełnienia obowiązków ministra może zostać wyznaczony też jeden z obecnych wiceministrów. - Ktoś przez premiera musi zostać poproszony do pełnienia obowiązków, chyba że do tego czasu zostanie znaleziony już nowy kandydat na ministra - mówił.
[ramka][b]Sylwetki:[/b]
[b]Andrzej Stanisław Zoll[/b] – prawnik, były przewodniczący PKW, sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor zwyczajny i wykładowca akademicki.
[b]Zbigniew Hołda[/b] - prawnik, adwokat, dr hab. nauk prawnych, prof. nadzw. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kierownik Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagielońskiego. Prezes Towarzystwa Prawniczego w Lublinie oraz członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Jest członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 1989–1997 pracował w Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, a w latach 1999–2000 w Zespole ds. Nowelizacji Kodyfikacji Karnej przy Ministrze Sprawiedliwości.[/ramka]
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/01/20/minister-cwiakalski-zrezygnowal/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA