fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Skalkuluj swoją emeryturę

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
ZUS uruchomił internetową stronę, na której przyszli emeryci mogą sprawdzić, ile będzie wynosiło ich świadczenie obliczone według zasad kapitałowych
Klienci ZUS, którzy już otrzymują emerytury, także będą mogli sprawdzić, jak zmienią się ich dochody po przeliczeniu ich np. z uwzględnieniem waloryzacji.
Obydwa kalkulatory są dostępne pod internetowym adresem [link=http://www.mojaemerytura.zus.pl]www.mojaemerytura.zus.pl[/link]. Skorzystanie z kalkulatora nie wymaga podawania swoich danych osobowych i jest bezpłatne. Wysokość emerytury wyliczonej za pomocą programu udostępnionego przez ZUS jest kwotą prognozowaną na podstawie przyjętych założeń i parametrów wpisanych przez konkretną osobę.
Emerytura ustalana według dotychczasowych zasad uzależniona jest od: wysokości podstawy wymiaru, uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego, kwoty bazowej obowiązującej w dacie powstania prawa do świadczenia.
ZUS przypomina, że emeryturę obliczaną według dotychczasowych zasad uzyskają – po spełnieniu wymaganych warunków – ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. oraz ubezpieczeni z tzw. średniej grupy wiekowej, a więc urodzeni po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., którzy spełnili warunki do tzw. wcześniejszej emerytury. W nowym systemie emerytalnym emeryturę oblicza się na podstawie kwoty zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie emerytalnym, zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA