fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Czy jest możliwa zmiana poręczyciela

Kiedy byłem z narzeczoną, ona studiowała i wzięła kredyt na te studia, a ja byłem w banku żyrantem. Teraz już nie jesteśmy razem i boję się, że gdy skończy studia, to nie zacznie spłacać kredytu i wszystko spadnie na mnie. Czy można jakoś zrezygnować z tego żyrowania albo za obopólną zgodą przenieść je na inną osobę? – pyta czytelnik
Zawierając umowę poręczenia, czytelnik zobowiązał się względem wierzyciela, że spłaci dług, gdyby nie zrobił tego dłużnik główny.
Jeżeli znajoma nie umówiła się z bankiem inaczej, to należy sądzić, że czytelnik odpowiada jako poręczyciel dopóty, dopóki dług nie zostanie spłacony. Jeżeli sam go ureguluje, to wstąpi na miejsce wierzyciela i od tej pory to on będzie mógł się domagać zwrotu od swojej znajomej równowartości spłaconej kwoty.
Czytelnik może także zwolnić się jako poręczyciel od ciążącego na nim obowiązku. Służy temu tak zwane translatywne (zwalniające) przejęcie długu. Uregulowane jest w art. 525 kodeksu cywilnego. Polega ono na tym, że inna osoba może przejąć dług za poręczyciela.
Po takim translatywnym przejęciu czytelnik uwolniłby się od swojego zobowiązania wobec banku, bo dłużnikiem byliby teraz: jego znajoma i osoba, która przejęła poręczenie.
Oczywiście taką osobę trzeba by najpierw znaleźć. Dopóki to nie nastąpi, dopóty czytelnik będzie odpowiadał za dług znajomej wobec banku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA