fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Psi charakter ukryty w DNA

Corbis
Fragment genomu odpowiadający za różnice między rasami psów zidentyfikował międzynarodowy zespół naukowców
Rasy psów różnią się między sobą wielkością, kształtem ciała, długością sierści, a także usposobieniem tak bardzo, że niekiedy trudno uwierzyć, że jest to ten sam gatunek. Wysokość psów waha się od ok. 25 centymetrów do nawet metra, a waga – od jednego do prawie 100 kilogramów. Jedne nadają się lepiej do obrony, inne do zabawy, a jeszcze inne są typowymi psami pasterskimi. Ze wszystkich gatunków ssaków to właśnie psy wykazują największą różnorodność.
Co sprawia, że poszczególne rasy tak odbiegają od siebie wyglądem i zachowaniem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć naukowcy – genetycy z amerykańskiego National Human Genome Research Institute, Uniwersytetu Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition należącego do korporacji Mars.
Mars dostarczył ok. 13 tys. próbek psiego DNA, które przesyłali właściciele zwierząt na całym świecie. Naukowcy podkreślają, że w tej bazie danych znalazły się próbki pobrane od przedstawicieli większości z ok. 350 ras psów. Dzięki temu naukowcy mogli porównać fragmenty genomów różnych zwierząt. Poszukiwali niewielkich różnic genetycznych – tak zwanych polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (w skrócie SNP). Okazało się, że nie tylko cechy fizyczne psów są zapisane w ich genach, ale również usposobienie.
[wyimek]350 - tyle istnieje różnych ras psów. Dotychczas różnice genetyczne między nimi nie były badane[/wyimek]
– To istotne osiągnięcie, które stało się możliwe dzięki współpracy najlepszych genetyków – mówi dr Paul G. Jones z Mars Veterinary, jeden z autorów badań opisywanych w piśmie „Genetics”. – Przełoży się ono na wymierne korzyści dla psów i ich właścicieli. Stosując podobne badania genetyczne, będziemy mogli odszyfrować, w jaki sposób geny odpowiadają za cechy fizyczne i psychiczne charakterystyczne dla poszczególnych ras.
Jakie korzyści mogą płynąć z odkrycia regionu DNA odpowiadającego za różnice między rasami psów? – W przyszłości ta metoda pozwoli przygotowywać produkty lepiej odpowiadające zwierzętom, a to z kolei przełoży się na ich zdrowie – przekonuje dr Jones.
Mars jest producentem m.in. karmy dla zwierząt domowych. Ale na tym nie koniec. – Genetyczne informacje dotyczące cech psychicznych zwierząt powiedzą nam m.in. o ich temperamencie, posłuszeństwie, potencjale wyszkolenia – tłumaczy naukowiec. – To umożliwi na przykład weterynarzom lepsze dobranie psa do potrzeb przyszłego właściciela i jego stylu życia.
Wszystkie dzisiejsze rasy psów wywodzą się od wilka. Najstarsze znalezione szczątki „prapsów” pochodzą z regionu Egiptu i Indii. Szacuje się, że zostały udomowione ok. 12 – 15 tys. lat temu.
[ramka]Testy DNA psów prowadzone przez Mars
[link=http://www.wisdompanel.com]www.wisdompanel.com[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA