fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świadczenie jest wzajemne, nie ma więc przychodu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Spółka podpisała umowę na dostawę wody. Jest w niej zapisane, że dzierżawa za urządzenie do wody będzie wynosić 0,00 zł. Czy urządzenie udostępnione bezpłatnie należy potraktować w spółce jako nieodpłatne świadczenie i doliczyć jego wartość do przychodu?
Nie. W spółce nie powstanie przychód z nieodpłatnego świadczenia. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (z nieistotnymi w omawianej sytuacji wyjątkami określonymi w dalszej części przepisu).Świadczenie (w szerokim rozumieniu tego pojęcia, tj. obejmującym również otrzymywane rzeczy oraz prawa) uzyskane jest nieodpłatnie wówczas, gdy nie jest związane z żadnym świadczeniem wzajemnym. W omawianym przypadku warunek ten nie jest spełniony, gdyż urządzenie do wody zostaje otrzymane do używania w ramach umowy na dostawę wody, a więc wiąże się z zobowiązaniem spółki do płatności określonych tą umową. Tak więc spółka nie uzyskuje przychodu z nieodpłatnego świadczenia.Jest to sytuacja podobna do zakupu telefonów w abonamencie, w szczególn...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA