fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Państwo na mieszkania pożycza niewiele

Materiały Inwestora
Zaledwie 57 pożyczek z dopłatą na łączną kwotę niemal 11 milionów złotych udzielono w stolicy od 2007 roku do końca maja bieżącego roku. Na całym Mazowszu, wyjąwszy stolicę, przyznano ich znacznie więcej, bo aż 600 – na sumę 66,8 mln zł
Największym ograniczeniem w kupowaniu lokum czy domu przy wsparciu kredytem preferencyjnym są ich ceny – aby dostać ten kredyt nie można kupić nieruchomości, której mkw. jest droższy niż koszt budowy ogłaszany przez wojewodów w danym regionie. W Warszawie, na II kw. 2008 r. wynosi on 6691,75 zł za mkw., natomiast w województwie mazowieckim – 3565,25 zł za mkw. Tymczasem średnie stawki mkw. nowego lokum przekraczają 8 tys. zł, zaś na rynku wtórnym – są nawet i wyższe: sięgają ponad 9 tys. zł za mkw.
[srodtytul]Bez mieszkania i domu[/srodtytul]
O kredyt preferencyjny można starać się przy zakupie mieszkania hipotecznego, spółdzielczego lub domu, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, w ramach programu „Rodzina na swoim”, który został wprowadzony ustawą z 8 września 2006 r. o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Zadanie wypłacania ze środków budżetowych dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych zostało powierzone Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Spłata za kredytobiorcę części odsetek dotyczyć ma kredytów udzielonych przez banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które podpisały z BGK odpowiednie umowy. – Dopłaty przyznawane są na osiem lat i stanowią równowartość 50 procent kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej. Obliczana ona jest na podstawie trzymiesięcznej stawki WIBOR powiększonej o 2 punkty procentowe – mówi Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik BGK.
Dopłatami objęta jest kwota kredytu przypadającego na maksymalnie 50 mkw. powierzchni użytkowej w przypadku mieszkania oraz 70 mkw. powierzchni użytkowej dla domu jednorodzinnego. O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. – Potencjalny kredytobiorca nie może jednak posiadać własnego mieszkania lub domu – zaznacza Balicka-Sawiak.
[srodtytul]W złym stanie[/srodtytul]
Po ubiegłorocznym boomie, raczej trudno dziś, płacąc ok. 6,7 tys. zł, stać się właścicielem mieszkania. Nie jest to jednak niemożliwe. Na podstawie analizy bazy danych sześciu największych warszawskich agencji nieruchomości – Emmerson, Strzelczyk, Akces, Drągowski, Polanowski, Metrohause oraz MLS – liczba ofert mieszkań w cenie do 6,7 tys. wynosi ok. 3,6 proc., a w województwie mazowieckim poza Warszawą, w cenie do 3,6 tys. zł – około 2,19 proc.
– Ofert takich jest mało. Szacuję, że w samej Warszawie jest to ok. 2,52 proc. mieszkań w cenie za mkw. do 6,7 tys. złotych, a na Mazowszu bez stolicy w cenie do 3,6 tys. zł za mkw. ok. 1,53 proc. – opowiada Jerzy Sobański, szef firmy Akces, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. Standard tych mieszkań jest zazwyczaj deweloperski lub do dużego remontu. Znajdują się głównie na warszawskiej Pradze, we Włochach i Ursusie, oraz w niektórych rejonach Woli i Bielan, np. na osiedlach przy Hucie Luccini.
– Z danych MLS i mojej firmy wynika, że w Warszawie, w sprzedaży znajduje się ok. 70 mieszkań w cenie do 6,7 tys. zł za mkw., zaś w województwie mazowieckim na nowych właścicieli czeka 29 lokali kosztujących do 3,6 tys. zł za mkw. Nie są to liczby oszałamiające – opowiada Jerzy Sobański. Znacznie więcej ofert o pow. 50 mkw., w cenie do 6,7 tys. zł za mkw. można znaleźć np. w portalu oferty.net, bo aż ok. 500. Przyjmując nawet zdublowane oferty oraz błędnie przedstawione, jest ich sporo.
Zdaniem Sobańskiego, łatwiej kupić dom przy zachowaniu tych ograniczeń. – Metr kwadratowy domu jest zazwyczaj tańszy niż mieszkania, ale do wartości domu musimy doliczyć przynajmniej wartość działki, tak więc dom o wielkości ok. 140 mkw. musiałby kosztować około 1,2 mln złotych – wylicza. Obecnie ok. 12,3 proc. ofert w największych agencjach nieruchomości spełnia te kryteria, choć realnie, jak twierdzi Sobański – ok. 8,6 proc. – Nie są to dzielnice uważane za bardzo atrakcyjne, a domy – za luksusowe – zapewnia. Najwięcej ofert w tej cenie pochodzi z Rembertowa i Pragi-Południe oraz Włoch i Ursusa.
– Klienci, którzy zgłaszają się do agencji pośrednictwa, korzystają głównie z kredytów hipotecznych lub mieszkaniowych, około 10 – 15 proc. korzysta z kredytu „rodzinnego” lub kupuje za gotówkę – mówi Sobański.
[srodtytul]Oferty z Białołęki[/srodtytul]
Na rynku pierwotnym tak tanie mieszkania znajdują się głównie w jednej z najtańszych warszawskich dzielnic, czyli Białołęce.
Jak podaje portal tabelaofert.pl, na ponad 11,4 tys. ofert, ok. 200 to lokale do 50 mkw., kosztujące nie więcej niż 6,7 tys. zł za każdy metr kwadratowy. Są to m.in. mieszkania na osiedlu Regaty, przy ul. Kobiałka, budowanym przez Dom Development – gdzie do wzięcia jest m.in. 35-metrowa kawalerka, która kosztuje 207,7 tys. zł, czyli 5,9 tys. zł za mkw. Dom Development oferuje również przy ul. Skarbka z Gór tanie lokale w osiedlu Derby 16, gdzie 36-metrową kawalerkę można kupić za 240,2 tys. zł. Zapłacimy więc tu za mkw. 6,6 tys. zł. Za 6,4 tys. zł za mkw. oferuje mieszkania spółka AMA-BUD w Zakątku Wiślanym, przy ul. Odkrytej, również na Białołęce.
Na Targówku natomiast, przy ul. Łodygowej, w inwestycji Osiedle Łodygowa, realizowanej przez PHU Partner, można kupić dwupokojowe mieszkanie o pow. ok. 49 mkw. za 6,5 tys. zł za każdy metr.
[ramka][srodtytul]Inwestycje, w których można kupić lokale do 6691 zł za mkw.[/srodtytul]
Derby 13, Derby 16,
Derby 18 – Dom Development
Lewandów Park – J.W. Construction
Osiedle Margerytka – JSR Investments
Regaty – Dom Development
Osiedle Łodygowa – PHU Partner
Wiślana Aleja – J.W. Construction
Wiślany Zakątek – Yuniversal Podlaski
Zielona Dolina – J.W. Construction
Słoneczne Przedmieście – Włodarzewska
Osada Wiślana – J.W. Construction
Zakątek Wiślany – Ama-Bud
Radzymińska – HM Invest
Osiedle Harmonia – Orkiestra Development
Dom Zachariasza – Tremon Polska
Osiedle Uroczy Zakątek – ABM Invest
Bursztynowe Osiedle – J.W. Construction
Róża Wiatrów – Dom Development [/ramka]
masz pytanie wyślij e-mail [link=mailto:d.kaczynska@rp.pl]d.kaczynska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA