fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie odliczasz VAT za nocleg, ale wrzucasz do kosztów

Czy mogę odliczyć VAT z faktury za nocleg podczas trzydniowej konferencji?
Nie. Będzie ją można za to w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.Na odliczenie podatku z faktury dokumentującej usługę noclegową nie zezwala art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Wyjątek to zakupy przedsiębiorców świadczących usługi turystyczne, jeżeli noclegi wchodzą w ich skład (nie dotyczy opodatkowanych marżą).Jeśli firma nie ma prawa do odliczenia VAT z hotelowej faktury, może ją w całości rozliczyć w kosztach. Tak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że podatek naliczony jest kosztem w tej części, w której nie przysługuje odliczenie VAT.Oczywiście wydatki można zaliczyć do kosztów wtedy, gdy wyjazd jest związany z działalnością. Dlatego czytelnik powinien zachować dokumenty, które ten związek potwierdzają. Mogą to być np. program konferencji i materiały szkoleniowe, notatki ze spotkań, oferty otrzymane od kontrahentów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA