fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Jelfa może wkrótce znów zmienić właściciela

Laboratorium Jelfy
Fotorzepa
Cezary Adamczyk
Litewski Sanitas na sprzedaż? Grupa, której najważniejszym aktywem jest Jelfa, może być dziś warta nawet 500 mln euro
Oficjalny komunikat na stronie Sanitasu, notowanego na giełdzie w Wilnie, jest enigmatyczny: rada dyrektorów zadecydowała o przeglądzie strategicznych opcji spółki, by sprawdzić możliwości podniesienia wartości dla inwestorów. Według informacji “Rz”, jedną z rozważanych opcji jest sprzedaż jej udziałów. Doradcą finansowym w całym procesie został Merrill Lynch, który szacuje właśnie wartość firmy.
Akcjonariat Sanitasu jest rozproszony: ok. 30 proc. akcji spółki kontroluje fundusz inwestycyjny Invalda i powiązana z nim Finasta. Po 17 proc. mają Citigroup Venture Capital International Jersey Limited i Hansabank Clients, a 2,3 proc. należy do Firebird Republic Fund.
630 mln zł kosztowało Sanitas przejęcie Jelfy. Przychody spółki wynosiły wtedy 200 mln zł, Sanitasu 28 mln zł.
Najważniejszym aktywem w grupie Sanitasu jest dziś jeleniogórska Jelfa. Jej przychody, które według informacji “Rz” w ub.r. wyniosły 300 mln zł, odpowiadają za ponad 85 proc. obrotów całej grupy, do której, oprócz macierzystego zakładu w Wilnie należy też słowacki producent leków generycznych Hoechst-Biotika.
Jaka mogłaby być wartość transakcji? Według Merrill Lynch ostatnie transakcje w branży oscylowały wokół 3,5-krotności rocznego obrotu przejmowanych firm i 16 – 20-krotności ich EBIDTA. To oznacza, że Invalda mogłaby wycenić Sanitas, który w 2007 r. miał 97,1 mln euro przychodów i 30,5 mln euro EBIDTA, nawet na 400 – 500 mln euro. Giełda w Wilnie wycenia jednak spółkę na zaledwie 250 mln euro. – Gdyby doszło do ogłoszenia oferty, zakupem Sanitasu, oprócz innych generycznych firm, mogłyby być zainteresowane fundusze private equity, w ostatnich latach bardzo aktywne w branży – mówi “Rz” Tomasz Jędorowicz z zespołu farmaceutycznego PricewaterhouseCoopers. Niewykluczone, że w kręgu potencjalnych branżowych inwestorów mogłyby się znaleźć firmy hinduskie, a także włoski Recordati, który przed kilkoma dniami poinformował o zamiarach ponownego włączenia się do gry o akwizycje w regionie.
Sanitas, firma kilkakrotnie mniejsza od Jelfy, przejął polskiego producenta leków w 2006 r. , pokonując m.in. Adamed i Enterprise Investors.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA