fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Deutsche Bank Polska oddaje opłaty za konta powiązane z umową kredytu

Bloomberg
Deutsche Bank Polska oddaje obecnym i byłym klientom opłaty za prowadzenie kont powiązanych z umową kredytu. To skutek decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przypomina, że rekompensatę można otrzymać wyłącznie po złożeniu wniosku.

Wprowadzając opłaty za konto powiązane z kredytem, bank musi zagwarantować, że konsument może bez kosztów zrezygnować z tego rachunku. Zapomniał o tym Deutsche Bank Polska. Teraz odda obecnym i byłym klientom opłaty za konta.

Postępowanie przeciwko Deutsche Bank Polska urząd wszczął w maju 2017 r. Wątpliwości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wzbudziło to, że bank pobierał podwyższone opłaty od konsumentów oraz uniemożliwił im rezygnację z umowy bez kosztów. Praktyka trwała co najmniej od 2012 r.

Klienci banku biorąc kilka lat temu kredyt lub pożyczkę hipoteczną, otwierali rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, które były też przeznaczone do ich obsługi. W zamian m.in. mieli niższą marżę kredytu, czyli płacili mniejsze raty. Bank jednak podwyższył opłaty za prowadzenie rachunków – przykładowo, z 0 zł do 8 zł, z 2 zł do 12 zł. Konsumenci, którzy nie chcieli płacić i wypowiadali umowę - narażali się na podwyższenie oprocentowania kredytu. A osoby, które chciały przekształcić rachunek na inny – mogły być obciążane przez bank dodatkowymi kosztami.

– Uznaliśmy, że bank nie może pogarszać sytuacji konsumenta. Jeżeli instytucja finansowa wprowadza lub zwiększa opłatę za prowadzenie konta powiązanego np. z umową kredytu, musi umożliwić konsumentowi rozwiązanie umowy bez dodatkowych kosztów. Klient Deutsche Bank Polska często nie miał wyboru – musiał płacić za obsługę konta wyższą opłatę, gdyż rozwiązanie umowy oraz jej zmiana wiązały się z kosztami – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Deutsche Bank Polska zrekompensuje klientom straty. Uniknął więc kary finansowej od UOKiK. Zobowiązanie dotyczy byłych i obecnych klientów banku. Jeżeli więc ktoś miał lub ma konto: db NET, db Konto, db Fokus, Pakiet Inwestor, Pakiet status, db Open, db Start powiązane z umową kredytu, a bank podwyższył mu opłaty za prowadzenie rachunku, teraz może złożyć wniosek o m.in.:

- zwrot pobranych opłat za konto (dla byłych i obecnych klientów).

- bezpłatną zmianę rodzaju konta na dowolne oferowane przez bank.

Nie będzie już obowiązku posiadania konkretnego rodzaju rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego i mimo to bank nie zwiększy marży kredytu.

Żeby skorzystać z rekompensaty, trzeba koniecznie złożyć wniosek, a potem czekać na korespondencję z banku - informuje UOKiK.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA