fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Animacja o poszukiwaniu zagubionego miasta nad Świtezią

W łódzkim studiu filmowym Se-Ma-For powstaje animowana adaptacja ballady Mickiewicza „Świteź” w reżyserii Kamila Polaka
Po oscarowym „Piotrusiu i Wilku“ to następny film realizowany we współpracy z brytyjską wytwórnią BreakThru Films.
– Jest to dyplomowy, w pełni autorski film Kamila Polaka, absolwenta PWSFTViT w Łodzi i współtwórcy cyfrowego opracowania „Piotrusia i wilka“ – mówi Zbigniew Żmudzki, prezes Se-Ma-Fora. – Poetycka ballada z elementami fantastyki aż prosiła się o ekranizację. Zapowiada się piękny, malarski obraz.
Jego akcja będzie się toczyć w dwóch planach czasowych. W XIX-wiecznym pojawi się narrator, sam Adam Mickiewicz w rodzinnych stronach pod Nowogródkiem. Nad brzegiem Świtezi, gdzie, jak pisał poeta: „Gwiazdy nad tobą i gwiazdy pod tobą, / I dwa obaczysz księżyce“. W średniowieczu zaś rozegrają się dramatyczne sceny w legendarnym litewskim grodzie książąt Tuchanów broniącym się przed najazdem potężnych wojsk z Rusi. Balladę inspirowały ludowe opowieści zasłyszane przez Mickiewicza w Tuchanowiczach, gdzie odwiedzał Marylę.
Pierwszy plan filmu utrzymany jest w klimatach realistycznego malarstwa Chełmońskiego i Gierymskiego. Drugi, opowiadający baśniową historię zatopionego miasta, nawiązuje do ikonowego bizantyjskiego malarstwa. W palecie kolorystycznej tej części dominuje czerwień, brąz i złoto.
Przy realizacji filmu współpracowała grupa młodych malarzy, absolwentów łódzkiej ASP, m.in. Daniel Cybula, Dominika Sadowska, Dawid Kawalec. Namalowali blisko 200 obrazów według projektu Kamila Polaka. Malarskie faktury po zeskanowaniu do komputera stały się tłem dla animowanych postaci. 21-minutowy film połączy różne techniki: malarskie efekty, komputerową wycinankę, trójwymiarową animację 3D i sekwencje dwuwymiarowe.
Obrazy zastąpią słowa poety. W ścieżce dźwiękowej zabrzmi tylko muzyka symfoniczna napisana przez kompozytorkę i dyrygentkę Irinę Bogdanowicz, Rosjankę mieszkającą w Polsce.
Równolegle do animacji powstaje dokument „The Lost Town of Switez“ reżyserowany przez Edo Bertoglio na zlecenie szwajcarskiej wytwórni Archangel. Opowiada nie tylko o realizacji filmu animowanego. Przybliża także zagranicznemu odbiorcy historię Polski i postać Mickiewicza.
Film będzie miał dwie wersje: telewizyjną i kinową na taśmie 35 mm. W tej chwili kończy się montaż pierwszej. Premierę „Świtezi“ producenci zapowiadają na jesień w Filharmonii Łódzkiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA