fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

TVP nad kreską, szuka prezesa

Telewizja Polska zamknęła ubiegły rok 6,3 mln zł zysku netto przy ponad 20 mln zł straty rok wcześniej.
Fotorzepa/Dominik Pisarek
Telewizja Polska zamknęła ubiegły rok 6,3 mln zł zysku netto przy ponad 20 mln zł straty rok wcześniej. Od wczoraj trwa konkurs na nowy zarząd TVP.

Przychody TVP ze sprzedaży wzrosły w ubiegłym roku o 2,2 proc. do prawie 1,52 mld zł, z czego 902 mln zł stanowiły wpływy z reklamy i sponsoringu (to o 4,3 proc. więcej niż przed rokiem), a 436 mln zł – z abonamentu radiowo-telewizyjnego (rok wcześniej było to znacznie mniej, bo 282,4 mln zł).

– Wpływy z reklam stanowiły ok. dwóch trzecich wszystkich, choć w ubiegłym roku było to jeszcze ok. 80 proc. W minionym roku nieco wyższy udział miały w całej puli przychody z abonamentu – mówił prezes TVP, Juliusz Braun.

Spółka zamknęła rok netto na małym plusie, odchudzona o 415 etatów. Jej nakłady inwestycyjne wyniosły 28 mln zł (prawie połowę z tej kwoty pochłonęły inwestycje w nowe wozy transmisyjne). Na koniec roku TVP zatrudniała 2913 osób, co dawało w sumie 2889 etatów. Spadek zatrudnienia (patrz: wykres) to efekt przeniesienia części (ponad 400) pracowników do zewnętrznej spółki Leasing Team, która przeprowadza teraz grupowe zwolnienia. W tym roku zatrudnienie w TVP nie spadnie już tak dramatycznie. – To może być kilkadziesiąt osób – mówił Braun. Firma nie planuje zwolnień grupowych.

Ma w planach natomiast rozwijanie tej części przychodów, które nie pochodzą stricte z biznesu telewizyjnego, czyli np. internetowych. W 2014 roku wynosiły już 16 mln zł. W tym roku TVP planuje wziąć udział w konkursie na operatora nowego pakietu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. multipleksu ósmego).

– Wystartujemy po to, by mieć możliwość aktywnego wpływu na wykorzystywanie pojemności tego multipleksu – mówił Braun. W przestrzeni przysługującej jej na nadawanie stacji w tym pakiecie zamierza nadawać w HD kanał TVP Kultura oraz – już w standardowej rozdzielczości – nową stację TVP Dokument.

Dziś rada nadzorcza TVP ogłosiła konkurs na nowy trzyosobowy zarząd TVP. Zgłoszenia będzie przyjmować do 24 kwietnia, ich otwarcie jest planowane na 27. kwietnia. Do 27 maja kandydaci zostaną przez radę nadzorczą przesłuchani.

– Wedle ustawy kadencja zarządu TVP trwa cztery lata, kadencja obecnego wygaśnie z chwilą, gdy walne zgromadzenie przyjmie sprawozdanie finansowe spółki za miniony rok. 27 kwietnia będzie nad nim obradować rada nadzorcza – mówił Braun, który oficjalnie potwierdził, że zamierza wystartować w konkursie na prezesa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA