fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Izrael. Konflikt z USA na długie lata

Beniamin Netanjahu
AFP
Czwarta kadencja Beniamina Netanjahu jako szefa rządu będzie trudniejsza niż dotychczasowe. Konflikt z USA nie wygasa.

Netanjahu rozpoczął w czwartek tworzenie nowego rządu. Ma 28 dni na jego skompletowanie. Nie jest bez szans, gdyż gotowość do uczestnictwa w koalicji pod jego przywództwem deklaruje pięć religijnych i prawicowych ugrupowań: Kulanu, Żydowski Dom, Szas, Zjednoczony Judaizm Tory oraz Nasz Dom Izrael. Koalicja dysponowałaby 67 mandatami, z czego 30 zdobył w niedawnych wyborach Likud kierowany przez Netanjahu.

Sam premier czyni na razie starania, aby się oczyścić z zarzutów o rasizm oraz świadome kłamstwo wyborcze. Przeprosił już publicznie za nawoływanie swoich zwolenników w dniu wyborów, aby udali się do urn szturmowanych przez „arabskie hordy ". Wezwanie okazało się skuteczne. Wycofał się też z zapewnień, że nie dopuści do powstania państwa palestyńskiego. Co więcej, wstrzymał budowę 1,5 tys. mieszkań dla izraelskich osadników we wschodniej części Jerozolimy. Nie wskazuje to bynajmniej na zmianę kursu. Nie dopuszczą do tego partnerzy koalicyjni Netanjahu, np. najbardziej nieprzejednane z ugrupowań Nasz Dom Izrael Awigdora Liebermana.

Izraelskie media wciąż spekulują, jakie skutki będzie mieć dla kraju otwarty konflikt z USA – ostatnio na tle izraelskich podsłuchów negocjacji Amerykanów i Irańczykami, ale głównie z powodu odrzucenia rozwiązania zakładającego powstanie państwa palestyńskiego. W tej sytuacji Waszyngton będzie zmuszony poszukać innej opcji. Może nią być wycofanie poparcia dla Izraela w ONZ, gdzie Amerykanie zawsze starali się chronić swego sojusznika. Gdyby tak się stało, Palestyńczycy mogliby podziękować Netanjahu za pomoc w uzyskaniu tego, co próbują osiągnąć od lat, a mianowicie uznania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. „Siła Izraela jest zakotwiczona na Zachodzie. Jeżeli nadal będzie okupantem i kolonizatorem, utraci Zachód, USA i dostęp do nowoczesnych technologii" – pisze dziennik „Haarec".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA