Te sektory rynku mają rozkręcić rynek kart

Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce ma nabrać rozpędu teraz głównie za sprawą rozwoju sieci terminali w urzędach i komunikacji miejskiej.
Fotorzepa, Miachał Walczak miachał WALCZAK
Komunikacja miejska oraz urzędy mają napędzić polski rynek płatności bezgotówkowych.

W urzędach administracji publicznej w Polsce działa 7 tys. punktów kasowych, jednak tylko niecałe 5 proc. z nich przyjmuje płatności kartą. To stawia nas daleko w tyle za rynkami Europy Zachodniej.

– Większość krajów w Europie ma znacznie liczniejszą sieć akceptacji kart, ale nigdzie nie rośnie ona tak dynamicznie jak w Polsce – mówi Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Visa.

Zdaniem ekspertów właśnie urzędy i komunikacja miejska, ostatnie bastiony tradycyjnych płatności, mają być motorem napędowym rynku transakcji bezgotówkowych.

Opłatomaty w urzędach

Powodów do zadowolenia na razie jednak nie ma. Szacuje się, że ledwie 12 proc. tzw. wydatków konsumenckich regulowanych jest elektronicznie. Winna temu jest uboga sieć akceptacji. 60 proc. wszystkich stanowisk kasowych w naszym kraju (zlokalizowanych zarówno w sklepach, jak i innych miejscach) przyjmuje wyłącznie gotówkę.

– To świadczy o naszym zapóźnieniu cywilizacyjnym i przyzwyczajeniu d...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL