fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energianews

Technologia, która zmieni świat

Bloomberg News
Japońscy naukowcy z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) opanowali technologię, która umożliwia przesyłanie energii na odległość.
To przełom w nauce. Bezprzewodowa transmisja może uwolnić odbiorców od kabli. Na razie badania znajdują się w bardzo wczesnej fazie. Japończycy, z wykorzystaniem mikrofal, przesłali 1,8 kilowata na odległość 55 metrów. To wystarcza, by zasilić czajnik elektryczny. Do wysłania energii naukowcy nie potrzebowali specjalnych warunków, takich jak np. próżnia. Co więcej przesył odbył się precyzyjnie w wybrany punkt – bezpośrednio do odbiornika.
Eksperyment ma być częścią planowanego w przyszłości projektu Space Solar Power Systems, czyli budowy sztucznych farm słonecznych krążących na orbitach, na wysokości około 36 tysięcy km nad ziemią. – Zgromadzona w kosmicznych panelach solarnych energia miałaby być transmitowana na ziemię za pomocą mikrofal lub wiązek laserów – tłumaczy Yasuyuki Fukumuro, szef badań JAXA. Eksperci sądzą, że zastosowanie futurystycznej technologii w praktyce będzie realne około 2040 r.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA