fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

PE przyjął przepisy ograniczające opłaty interchange

Fotorzepa, Mateusz Pawlak
Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają ograniczyć opłaty interchange na terenie całej Unii Europejskiej.

Obecnie opłaty interchange (opłaty pobierane przez banki za obsługę płatności kartą) są nieprzejrzyste i różnią się pomiędzy krajami UE. W niektórych wypadkach podlegają przepisom prawa a w innych decyzjom administracyjnym. Handlowcy płacą za każda transakcję kartą i dodają te koszty do cen towarów i usług, które oferują.

Wkrótce ma się to zmienić. We wtorek Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają ograniczyć opłaty interchange na terenie całej Unii Europejskiej. Pułap nałożony na opłaty, odnosi się do płatności krajowych i zagranicznych, co powinno spowodować obniżenie kosztów dla użytkowników kart płatniczych.

- Przepisy te, w połączeniu z dyrektywą dotycząca usług płatniczych, nad którą trwają jeszcze prace, ustanowią równe zasady dla płatności w Europie. Powinny one wpłynąć na przejrzystość opłat, wzmacniać konkurencję oraz pozwolić zarówno handlowcom jak i klientom na wybór systemu oferującego najkorzystniejsze warunki - powiedział odpowiedzialny za prace nad przepisami Pablo Zalba.

Obecnie, handlowcy często muszą akceptować wszystkie karty wydane przez jednego dostawcę. Zgodnie z nowymi zasadami, będą zobowiązani, w ramach jednego systemu, do honorowania jedynie tych kart, dla których przestrzegane będą pułapy opłat. Jeśli handlowcy skorzystają z tego prawa, może to spowodować mniejszy wybór kart płatniczych przez nich akceptowanych, ale jednocześnie powinno obniżyć ich koszty, a co za tym idzie, także koszty ich klientów.

Warto pamiętać, iż z nowych przepisów wyłączono tzw. "trójstronne" systemy kart płatniczych, takie jak Diners czy American Express, (w których udział bierze tylko jeden bank), jeśli karta wydawana jest i obsługiwana w tym samym systemie. Przepisy nie odnoszą się także do kart biznesowych.

Po trzyletnim okresie przejściowym, przepisy zaczną obowiązywać w przypadku, kiedy system trójstronny udzieli licencji innym dostawcom i zacznie działać jak system "czterostronny", co uniemożliwi omijanie obowiązujących przepisów.

Przegłosowane przez Parlament Europejski przepisy muszą teraz zostać oficjalnie przyjęte przez Radę. Zaczną obowiązywać po upływie sześciu miesięcy.

Oto najważniejsze zasady, jakie wprowadzają nowe przepisy:

- dla zagranicznych transakcji kartą debetową maksymalna opłata nie może przekroczyć 0,2% wartości transakcji;

- taki sam pułap, 0,2% wartości transakcji, ustalono w przypadku krajowych transakcji kartą debetową, w wyniku starań Parlamentu zacznie on obowiązywać za pięć lat i zastąpi system, w którym państwa członkowskie UE mogą używać średniej ważonej nieprzekraczającej 0,2% średniej rocznej wartości wszystkich krajowych transakcji w ramach każdego systemu kart płatniczych;

- dla krajowych transakcji kartą debetową o mniejszej wartości, możliwe będzie także ustalenie stawki nieprzekraczającej wartości 0,05 Euro lub równowartości tej kwoty w innej walucie, również po upływie pięciu lat;

- dla transakcji kartą kredytową maksymalna opłata wyniesie 0,3% wartości transakcji, państwa członkowskie mogą także ustalić niższe pułapy opłat dla transakcji krajowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA