fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

USA: wzrośnie tegoroczny deficyt budżetowy

Eksperci amerykańskiego Biura Budżetowego Kongresu minimalnie podwyższyli prognozę tegorocznego deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych.
Bloomberg
Eksperci amerykańskiego Biura Budżetowego Kongresu minimalnie podwyższyli prognozę tegorocznego deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych. Wyniesie on 486 miliardów dolarów, czyli 2,7 proc. rocznego PKB.

To o 18 miliardów dol. więcej niż wynosiły poprzednie przewidywania ponadpartyjnego Biura Budżetowego Kongresu (Congressional Budget Office – CBO). W porównaniu z ubiegłym rokiem deficyt utrzyma się jednak na prawie nie zmienionym poziomie. Szacunki podwyższono z powodu przewidywanego wzrostu wydatków na ubezpieczenia zdrowotne zapewniane przez państwo – Medicaid i Medicare oraz na program pożyczek studenckich.

W kolejnych latach eksperci przewidują najpierw lekki spadek, a następnie ponowny wzrost deficytu, który w 2025 roku może znów przekroczyć próg biliona dolarów. Na wzrost wydatków wpłyną przede wszystkim zobowiązania państwa związane z opieką medyczną dla osób w wieku emerytalnym, w miarę starzenia się generacji powojennego wyżu demograficznego (baby boomers).

CBO przewiduje, że wysokość długu publicznego wzrośnie z obecnych 73 proc. PKB do 77 proc. w 2025 roku. Niższe natomiast okażą się wydatki państwa związane z wprowadzaną przez administrację reformą ubezpieczeń medycznych Obamacare oraz programem ubezpieczeń dla dzieci Children's Health Insurance Program (CHIP). W ciągu najbliższych 10 lat podatnik wyda na ten cel około 1,3 biliona dolarów, o 11 proc. mniej od styczniowych szacunków CBO. Subsydia rządowe dla programów ubezpieczeń w ramach Obamacare okazują się bowiem niższe od prognoz.

LICZBA 2,7 proc. rocznego PKB wyniesie tegoroczny deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA