fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca

Wiosna przyniesie więcej miejsc pracy

Aż 30 proc. polskich pracodawców zmierza w pierwszym półroczu tego roku zwiększać zatrudnienie. To najwięcej od sześciu lat.
Bloomberg
Aż 30 proc. polskich pracodawców zmierza w pierwszym półroczu tego roku zwiększać zatrudnienie. To najwięcej od sześciu lat. Wyjątkowo duża jest też gotowość do zwiększania wynagrodzeń.

- Dobrze być teraz fachowcem szukającym pracy w przemyśle, zwłaszcza w Wielkopolsce- mówił Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych komentując zaprezentowane w poniedziałek wyniki najnowszego raportu Plany Pracodawców, który przygotował Instytut Badawczy Ranstad.

Aż 30 proc. z ankietowanych tam tysiąca firm deklarowało na przełomie stycznia i lutego br. plany zwiększenia liczby pracowników w najbliższych sześciu miesiącach. To o 4 pkt. proc. więcej niż pod koniec zeszłego roku i najwyższy wynik w ciągu ostatnich sześciu lat badania. Z kolei odsetek firm zapowiadających cięcia zatrudnienia spadł teraz do 7 proc. (z 11 proc. pod koniec 2014 roku).

Szef PAIiZ oceniał, że na te optymistyczne plany pracodawców wpływają także nowe inwestycje – zarówno polskich jak i zagranicznych firm. W tym roku agencja zamknęła siedem projektów inwestycyjnych, które zapewnią 2,6 tys. nowych miejsc pracy, czyli o 2 tys. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze więcej, bo 30 tys. nowych miejsc pracy może przynieść 169 kolejnych projektów inwestycyjnych negocjowanych obecnie w PAIiZ. Najwięcej z nich (117) dotyczy inwestycji w przemyśle, a na drugim miejscu są usługi (52 projekty- w tym aż 19 dotyczy nowych centrów naukowo-badawczych).

Jak wynika z ankiety Randstad - podobnie zresztą jak wcześniej- najłatwiej o pracę będzie teraz na Zachodzie i w centrum Polski. Tam udział pracodawców deklarujących plany wzrostu zatrudnienia sięga odpowiednio 37 proc. i 31 proc. Najsłabiej jest we wschodniej Polsce, choć i tam co czwarta firma będzie w I półroczu br. rekrutować nowych pracowników. I to właśnie na Wschodzie pracodawcy najczęściej są gotowi do podwyżek- aż 37 proc. firm ze wschodnich województw zapowiadało na pierwsze półrocze wzrost wynagrodzeń. To sporo powyżej średniej dla całej Polski- gdzie 28 proc. pracodawców zamierzało podwyższać płace.

Jak podkreślała Katarzyna Gurszyńska, dyrektor Instytutu Badawczego Randstad i rzecznik agencji Randstad , po raz pierwszy wschodnia Polska wyróżnia się tak bardzo na korzyść na tle reszty kraju. Zwracała też na inne, bardzo optymistyczne dla pracowników zjawisko- wzrost chęci firm do podwyżek w porównaniu z końcem ubiegłego roku. .- Po raz pierwszy mamy sytuację, że pracodawcy podwyższają wiosną prognozę dotyczącą wynagrodzeń. Tradycyjnie podwyżki w firmach są planowane na przełomie roku – przypominała Gurszyńska.

Co prawda w większości firm pracownicy nie mogą liczyć na skokowy wzrost wynagrodzeń – w ponad połowie przedsiębiorstw planowane podwyżki nie przekroczą 4 proc. obecnego wynagrodzenia, co jednak wobec deflacji i tak daje realny wzrost płac. Agnieszka Bulik dyrektor w Randstad zwracała uwagę, że chęć do podwyżek nie wynika z rosnącej presji pracowników. Ta bowiem utrzymuje się na umiarkowanym poziomie- o jej wzroście mówi 23 proc. firm czyli wyraźnie mniej niż latem ub. roku (30 proc.), na co mogły wpłynąć podwyżki płac zrealizowane w zeszłym roku.

Raport dowodzi, że wśród branż najwięcej optymizmu jest w przemyśle- to firmy przemysłowe (zwłaszcza te duże) najczęściej zapowiadają podwyżki w najbliższych sześciu miesiącach (37 proc.) i wyróżniają się gotowością do wzrostu zatrudnienia (31 proc.). Dobrze też wyglądają nastroje pracodawców z sektora TSL czyli transportu, logistyki i magazynów, oraz budownictwa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA