fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Ulgi podatkowe a samodzielne rozliczanie się

Fotorzepa, Adam Burakowski
Osoba, która sama rozlicza się z fiskusem, może skorzystać z ulg podatkowych.

Złożenie PIT-40 przez pracodawcę nie pozbawia pracownika prawa do samodzielnego rozliczenia. Może mu to dać podatkowe oszczędności.

Przypomnijmy, że do złożenia rocznego rozliczenia podatku pracownika zobligowany jest ten pracodawca, któremu zatrudniony przekazał przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12 (deklaruje w nim m.in., że nie ma innych dochodów i nie korzysta z ulg). To rozliczenie sporządza się na formularzu PIT-40. Pracodawca może w nim uwzględnić tylko składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aby skorzystać z innych ulg, trzeba złożyć samodzielne zeznanie (jest na to czas do końca kwietnia).

Jeśli się więc okaże, że pracownik może np. pomniejszyć podatek o odpis na dzieci albo odliczyć od dochodu darowiznę czy wydatki na rehabilitację, powinien wypełnić PIT-37 i wykazać w nim te ulgi. Samodzielną deklarację trzeba złożyć także wtedy, gdy chcemy się rozliczyć z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. BdTXT - W - 8.15 J: Podobnie osoby, które zechcą się podzielić z organizacją pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku, nie zrobią tego za pośrednictwem pracodawcy – muszą same złożyć PIT i obliczyć przekazywaną kwotę.

Do wypełnianego samodzielnie zeznania przenosimy informacje z PIT-40: przychody, koszty ich uzyskania, dochód, składki. Wpisujemy też kwotę zaliczki pobranej przez płatnika. Warto przy tym zwrócić uwagę na objaśnienia do formularza PIT-40. Wynika z nich, że jeśli pracownik samodzielnie składa zeznanie, przenosi do niego kwotę zaliczki odpowiednio pomniejszoną o wynikającą z PIT-40 nadpłatę albo powiększoną o wyliczoną w nim kwotę do zapłaty.

Co w sytuacji, gdy nie zgadzamy się z tym, co pracodawca wpisał w formularzu PIT-40, np. z wysokością kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich? W samodzielnie wypełnianym zeznaniu możemy dokonać własnych wyliczeń. Oczywiście musimy brać pod uwagę, że urząd skarbowy wezwie nas do złożenia wyjaśnień w tej sprawie.

Podobnie jest z otrzymaną od pracodawcy informacją PIT-11 (wysyła ją wtedy, gdy nie zgłosimy zapotrzebowania na rozliczenie przez zakład pracy na formularzu PIT-40). Na jej podstawie sporządza się zeznanie roczne. Oczywiście nie musimy bezkrytycznie przenosić zawartych w niej danych do własnej deklaracji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA