Najbardziej niebezpieczne oszustwa dotykające użytkowników Facebooka

Serwis społecznościowy mający 1,3 mld użytkowników to łakomy kąsek dla cyberprzestępców
123RF
Fałszywe fanpage, spreparowane aplikacje, oszustwa typu: „Gdzie jest moja żona?". Na użytkowników mediów społecznościowych czyha wiele zagrożeń.

Najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy Facebook ma już 1,3 mld użytkowników. Tak wielkie skupisko ludzi ze wszystkich kontynentów to raj dla cyberprzestępców. Niestety, wciąż zbyt mała część użytkowników serwisu zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo są narażeni na spam oraz różne formy ataku.

Najpopularniejsze facebookowe oszustwa można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsza to dość prymitywne mechanizmy bazujące na emocjach. Przeważnie są to fałszywe fanpage i „wydarzenia". Ich administratorzy składają użytkownikom obietnice (np. „dołącz do naszego wydarzenia, polub fanpage i udostępnij wpis, aby wziąć udział w losowaniu nowego iPhone'a") lub żerują na tragedii (fanpage pojawiające się w kontekście np. śmierci znanych osób lub wręcz nawiązujące do akcji pomocy ludziom lub zwierzętom). Administratorzy takich stron „łowią" użytkowników, których mogą potem wykorzystać do różnych celów: od reklamowych, przez nakłanianie do polubienia kolejnych fa...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL