fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Eksport w 2015 roku sięgnie 172 mld euro

Polski eksport będzie rósł
Bloomberg
Polski eksport wzrósł. Jak szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych KUKE, w styczniu sięgnął 12,5 mld euro.

To wynik o 4,4 proc. lepszy niż w grudniu, choć o 2 proc. słabszy niż w styczniu ubiegłego roku. Eksport liczony w złotym wyniósł prawie 53,5 miliarda, tj. o 5,8 proc. więcej niż w grudniu i o 0,4 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

Według KUKE, kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost sprzedaży polskich towarów za granicą. W pierwszym kwartale 2015 roku eksport liczony w euro miałby wzrosnąć o 2,6 proc., natomiast w złotym o 2,8 proc. W całym 2015 roku wartość eksportu z Polski może wynieść 171,9 miliarda euro, co oznaczałoby wzrost o 9 proc. w porównaniu z rokiem 2014. - Znaczące zwiększenie dynamiki eksportu opierać się będzie na postępującej poprawie koniunktury na rynku europejskim oraz w drugiej połowie roku na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów – podkreśla KUKE.

Jeszcze większa dynamika wzrostu eksportu spodziewana jest w roku przyszłym. Analitycy KUKE zakładają przyszłoroczny wynik na poziomie 191,9 miliarda euro, który byłby o 11,6 proc. lepszy w porównaniu z rokiem bieżącym.

Prognoza KUKE zakłada w tym roku 9,7-procentrowy wzrost eksportu do Niemiec, 9,8-procentowy do pozostałych krajów strefy euro, 8-procentowy do pozostałych krajów UE. Eksport do Europy Środkowo-Wschodniej ma zwiększyć się o 5,5 proc., a do krajów rozwijających się – o 10 proc. Natomiast w roku przyszłym największą dynamikę ma osiągnąć eksport do krajów rozwijających się i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, który w porównaniu do roku obecnego miałby się zwiększyć odpowiednio o 18 i 15 proc.

Jak podaje Ministerstwo Gospodarki powołując się na wstępne dane GUS, już ubiegły rok – mimo dużych obaw wobec narastającego kryzysu na Wschodzie - okazał się dla polskiego eksportu całkiem niezły. Sięgnął poziomu 163,1 mld euro, co jest wynikiem o 5,2 proc. lepszym niż w roku 2013. Szybciej rósł jednak import – o 5,5 proc. do 165,6 mld euro, co zwiększyło deficyt obrotów towarowych. Ten ostatni wyniósł 2,4 mld euro, co daje wzrost w porównaniu z rokiem wcześniejszym o 460 mln euro.

Zgodnie z oczekiwaniami, w 2014 roku szczególnie szybko zwiększała się nasza sprzedaż na rynki unijne. Eksport do UE podskoczył o 8,1 proc. w ujęciu rok do roku i wyniósł 125,8 mld euro. Z kolei mocno słabła sprzedaż na Wschodzie. W ubiegłym roku eksport na Ukrainę spadł o 27 proc., do Rosji o 14 proc., na Białoruś o 11,9 proc. W sumie ubiegłoroczna sprzedaż na rynki WNP skurczyła się o 16,8 proc. do 12,8 mld euro.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA