fbTrack

Sylwetki

Tłuste szychy rosyjskich firm

Andriej Kostin
Bloomberg
Najgrubsze portfele mają szefowie państwowych koncernów i banków. Na czele prezes objętego sankcjami banku VTB. W ciągu roku Andriej Kostin zarobił 37 milionów dolarów.

Forbes opublikował coroczne zestawienie najlepiej zarabiających menadżerów Rosji. W sumie 25 szefów wzięło z kas firm, w większości państwowych - 291 mln dol., co oznacza wzrost ich uposażeń o średnio 7 proc. rok do roku.

Na czele znalazł się 58-letni Andriej Kostin (37 mln dol.) prezes drugiego największego banku kraju - państwowego VTB.

Na drugim ubiegłoroczny lider przez Rosneft Igor Sieczin (54 lata). Forbes nie podaje ile zarobił, choć takie dane zebrał. Sieczin pozwał gazetę za ubiegłoroczną publikację, dowodząc, że jego zarobki były niższe aniżeli 50 mln dol. Forbes przegrał sprawę w I instancji i złożył apelację, która czeka na rozpatrzenie.

Na trzecim miejscu prezes Gazpromu 52-letni Aleksiej Miller (25 mld dol.), który rządzi Gazpromem od 14 lat.

Na czwartym prezes Banku Moskwy (należy do VTB) 48-letni Michaił Kuzowlew wyceniony na 17 mln dol.. Piątkę zamyka kolejny bankier - 50-letni Herman Gref prezes największego banku Rosji i tej części Europy Sbierbanku. Zainkasował 16 mln dol. Bankiem kieruje od siedmiu lat, wcześniej był ministrem gospodarki. W procesie Michaiła Chodorkowskiego, bronił biznesmena.

W zestawieniu najmłodszy jest 39-letni Dmitrij Razumow, generalny dyrektor grupy Onexim oligarchy Michaiła Prochorowa zarobił 15 mln dol.

Jedyna kobieta 48-letnia Gulżan Mołdażanowa jest na 22 miejscu. Pochodząca z Kazachstanu szefowa grupy Bazowy Element oligarchy Olega Deripaski wyceniona została na 5 mld dol.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL