fbTrack

Film

Jak dla papieża oświetlono Giewont

TVP przygotowała dwa premierowe filmy: polski „1819 kg wiary” oraz amerykański „Jan Paweł II. Święty naszych czasów”
„1819 kg wiary” (TVP 1, czwartek, 22.30) opowiada historię grupy młodych ludzi, którzy w dniu każdej rocznicy śmierci Jana Pawła II oświetlają o 21.37 krzyż na Giewoncie. Dla Podhalan ten krzyż jest szczególnym symbolem ich oddania Bogu.
Widzowie zobaczą też rekonstrukcję pierwszej pielgrzymki górali na Giewont w 1901 roku – Pierwszy raz zrobili to w dniu śmierci papieża – przypomina Maciej Muzyczuk, współautor filmu. – Zapamiętali jego słowa, że ten krzyż jest szczególnie ważny i mówi całej Polsce: „Sursum corda”. Robią to przez szacunek dla Ojca Świętego. Byli jednak zdziwieni, że chcemy sfilmować ich wspinaczkę. To młodzi ludzie z krwi i kości, religia nie wypełnia ich całego życia.
– Ważne, żeby ludzie wiedzieli o tym krzyżu, a nie o nas – mówi jeden z bohaterów filmu. Widzowie zobaczą także świetnie pokazaną rekonstrukcję pierwszej pielgrzymki górali na Giewont w 1901 roku. Niemal każdy zakopiańczyk ma w rodzinie kogoś, kto uczestniczył w tej niezwykłej wyprawie. 250 osób wniosło wtedy 400 elementów krzyża wykonanych w Krakowie na zamówienie zakopiańskiego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Do zamocowania 15-metrowej żelaznej konstrukcji mieli też 400 kg cementu i 20 płóciennych konewek wody. By dodać animuszu i sił strudzonym pielgrzymom, ksiądz zezwolił na zabranie trzech antałków piwa i 22 litrów wina... Przez lata krzyż stał się nie tylko celem regularnych pielgrzymek, ale także świadkiem historii. W 1983 roku, kiedy Jan Paweł II składał pierwszą wizytę na Podhalu, na jego cześć górale przyozdobili krzyż chorągwiami papieskimi, wieszano na nim także transparenty „Solidarności”. Widzom pragnącym przypomnieć sobie pontyfikat polskiego papieża TVP 2 proponuje amerykański dokument „Jan Paweł II. Święty naszych czasów” (środa, 19.00). Jego autorzy nie tylko przypominają biografię Karola Wojtyły, ale także próbują opowiedzieć o wyjątkowości panowania na Tronie Piotrowym pierwszego od ponad 400 lat papieża nie-Włocha. Podkreślają jego wielokrotnie przywoływane przesłanie miłosierdzia i przebaczenia, umiejętność budowania porozumienia z innymi religiami, łatwość rozmów z tłumami, wiarę w młodych. W filmie znajdują się także sceny z 2 kwietnia 2007 r. w Rzymie, kiedy zamknięto pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Na procesie zjawiła się francuska zakonnica uleczona z choroby Parkinsona, by dać świadectwo, że stało się tak za przyczyną Jana Pawła II.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL