fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Życie Krakowa

Zabłocie nowoczesne i przyjazne

UMK, Wiesław Majka Majka Majka
Rozmowa | Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Krakowa
Rewitalizacja Zabłocia trwa od 2006 roku. ?Z jednej strony powstały tam modne lofty i pracownie projektantów mody, z drugiej Muzeum Historyczne. To metoda połączenia tradycji ?i nowoczesności?
Elżbieta Koterba: Ustalenia planu i programu rewitalizacji pozwalają porządkować ten teren, zachowując jego charakter, sprawiając jednocześnie, że nowa zabudowa będzie powstawała w harmonii z tą zabytkową. Takie połączenie stanowi idealne tło dla różnorodności jej wykorzystania, która decyduje ?o jakości organizmu miejskiego. To miejsce aktywne i przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i gości.
Jakie są plany rozwoju ?tej dzielnicy?
Proces rewitalizacji rozpisany jest na wiele lat. Nie wystarczy jednorazowe przekształcenie przestrzeni, by zaczęła ona tętnić życiem. Zresztą te procesy nie są jeszcze zakończone. Czeka na swą kolej wschodnia część dzielnicy (za torami kolejowymi), a w Lokalnym Programie Rewitalizacji Zabłocia jako projekt nadrzędny wskazano rewitalizację al. Lipowej, nadanie jej reprezentacyjnego charakteru, która będzie łączyć miejsca o charakterze przestrzeni publicznych ?na Zabłociu, tj. placu Bohaterów Getta, Muzeum Sztuki Współczesnej, Fabryki Schindlera i terenów usługowych przy ?al. Powstańców Wielkopolskich.
Czy Zabłocie stanie się dzielnicą młodych, zdolnych, kreatywnych? Stanie się wizytówką Krakowa, inną – nie historyczną, ale właśnie nowoczesną?
Już stało się taką dzielnicą. Ulokowanie jednej z największych krakowskich wyższych uczelni na Zabłociu, połączenie mostem Kotlarskim ze Śródmieściem wymusiło większe zainteresowanie przedsiębiorców ?i inwestorów. Kreatywność na Zabłociu ma wiele twarzy. To z jednej strony dzielnica co-workingu i start-upów, z drugiej zaś twórców i animatorów kultury realizujących projekty indywidualne ?i festiwale, takie jak Festiwal Kultury ?i Mediów Polikultura „Zabłocie Punkt Zwrotny" czy Klastrów Przemysłów Kultury ?i Czasu Wolnego, ?takich jak Inret.
Gdzie najlepiej się udać, by w pełni poczuć atmosferę Zabłocia?
Jeśli chce się poczuć atmosferę Zabłocia, warto odwiedzić BAL przy ul. Ślusarskiej – niepowtarzalne miejsce, w którym atmosfera kawiarni miesza się z przestrzenią twórczej kreacji artystów i performerów. To także miejsce, gdzie powstały pierwsze w Krakowie autentyczne lofty. Na ten cel zaadaptowano budynek dawnego młyna „Ziarno".
—rozmawiała ?    Agnieszka Kalinowska
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA