fbTrack

Nowe technologie

Germanen to taki grafen, tyle że zamiast atomów węgla ma atomy german

Obraz z mikroskopu skaningowego pokazuje regularną strukturę nowego materiału
New Journal of Physics
„Płaski" materiał o nazwie germanen stworzyli europejscy naukowcy. ?Będzie miał zastosowanie ?w elektronice i optyce ?– twierdzą badacze - pisze Piotr Kościelniak.
To całkowicie nowy rodzaj tzw. dwuwymiarowych materiałów, których najbardziej znanym przedstawicielem jest grafen. Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla. Pod specjalnym mikroskopem widać, że tworzą one sześciokąty. Germanen to taki grafen, tyle że zamiast atomów węgla ma atomy germanu.
Już obecnie german wykorzystywany jest do produkcji podzespołów elektronicznych – tranzystorów i diod. Uzyskanie płaskiej, dwuwymiarowej struktury o niezwykłych właściwościach elektrycznych i optycznych ma szansę zrewolucjonizować technikę w podobny sposób, jak stało się to z grafenem. Osiągnięcie, o którym informuje „New Journal of Physics", jest dziełem m.in. naukowców z Uniwersytetu Aix-Marseille oraz Uniwersytetu Kraju Basków. Europejczycy musieli się spieszyć z publikacją, bo niemal równocześnie o podobnym osiągnięciu informował konkurencyjny zespół z Chin.
Sam germanen został „wymyślony" – to znaczy założono możliwość jego istnienia – już w 2009 roku. Dotąd jednak nie udawało się takiego materiału wyprodukować. Zespół prof. Guya Le Laya i Angela Rubio próbował nakładać atomy germanu na różne podłoża. Nie udało się ze srebrem, dlatego naukowcy sięgnęli po złoto. Chińczycy jako podłoże wykorzystali cenną platynę. Po zbadaniu pod mikroskopem skaningowym okazało się, że badaczom udało się uzyskać niemal płaską warstwę o regularnych, geometrycznych kształtach wiązań. – Mamy dowód, że udało nam się stworzyć prawie doskonale płaski germanen, materiał niewystępujący w sposób naturalny w przyrodzie. To nowy kuzyn grafenu – oznajmił prof. Le Lay. – Ważnym efektem naszego wysiłku jest to, że powiększyliśmy zasoby dwuwymiarowych materiałów, które możemy wykorzystywać do budowy urządzeń o niezwykłych możliwościach – dodaje prof. Rubio. Oprócz grafenu i germanenu naukowcy mają do dyspozycji również m.in. „jednowarstwowy" krzem – silicen. Wszystkie te materiały mają potencjalne zastosowanie w elektronice. Piotr Kościelniak
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL