fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przybywa firm budowlanych

Rzeczpospolita
W 2007 roku w województwie zachodniopomorskim zarejestrowano 17,7 tys. nowych podmiotów gospodarczych. To trochę mniej niż rok wcześniej
Najwięcej nowych firm niezmiennie powstaje w branży handlowo-naprawczej. W zeszłym roku zarejestrowano ich nieco ponad 4 tys., co i tak jest wynikiem prawie o pół tysiąca gorszym niż w 2006 r.
Znacznie mniej przedsiębiorców zdecydowało się na założenie biznesu polegającego na obsłudze nieruchomości i firm. Takich podmiotów powstało ponad 2,7 tys., czyli o ponad 700 mniej niż rok wcześniej. Znaczny wzrost zanotowała natomiast branża budowlana, w której powstało ponad 3,4 tys. nowych firm.
Tendencja wzrostowa widoczna jest od kilku lat, a powodów takiego stanu rzeczy jest kilka: wielu budowlańców w celach zarobkowych wyjechało za granicę, a w Polsce szykuje się dużo inwestycji związanych między innymi z wykorzystaniem środków unijnych, tworzeniem infrastruktury transportowej czy budową i remontem mieszkań oraz domów. Dlatego w najbliższych latach pracy dla firm zajmujących się budownictwem nie powinno zabraknąć. Oprócz budownictwa rośnie też liczba nowych firm z branży gastronomicznej i hotelarskiej (prawie 1,2 tys.) oraz zajmujących się transportem i logistyką (ok. 1 tys.). Łącznie na koniec ubiegłego roku w województwie zachodniopomorskim istniało ponad 210 tys. podmiotów gospodarczych, nie licząc rolników indywidualnych. Ponad 95 proc. z nich stanowią firmy z sektora prywatnego, które zatrudniają nie więcej niż dziewięć osób (tzw. mikroprzedsiębiorstwa). Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w skali kraju około 30 proc. tego typu firm nie wytrzymuje rynkowej konkurencji i jest likwidowanych już po roku działalności.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA