fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek tam, gdzie siedziba

Polska firma będzie wystawiać faktury za czynsz dzierżawny samochodów ciężarowych dla odbiorcy z siedzibą w Rosji. Czy zastosować stawkę podstawową (22 proc. VAT), czy też ta transakcja w ogóle nie podlega VAT w Polsce?
Odpowiadają autorzy „Komentarza VAT 2008”: Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych i Ryszard Kubacki, doradca podatkowyUsługa dzierżawy (najmu) samochodów (innych środków transportu) ma miejsce świadczenia ustalane na zasadach ogólnych, tj. zgodnie z siedzibą przedsiębiorstwa świadczącego te usługi.Z art. 27 ust. 3 w związku z ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT wynika, że w przypadku świadczenia usług dzierżawy, których przedmiotem są rzeczy ruchome, miejsce świadczenia usługi jest ustalane według siedziby (miejsca zamieszkania, stałego miejsca prowadzenia działalności) usługobiorcy. Jednakże w końcowej części tego drugiego przepisu zastrzeżono, że nie dotyczy to usług dzierżawy, których przedmiotem są środki transportu.Należy zatem ustalić miejsce świadczenia na zasadach ogóMiejsce świadczenia tej usługi znajduje się zatem w Polsce i tu będzie opodatkowana VAT. Nie przewiduje się stosowania stawki obniżonej, a więc powinna być opodatkowana stawką 22 p...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA