fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fit/Jazz poprawia wyniki Hondy

Bloomberg
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Honda Motor spodziewa się najlepszego rocznego zysku netto od 5 lat i widzi przyszłość na różowo dzięki popularności nowej wersji subkompaktu Fit/Jazz, którego nie może nastarczyć
Trzeci największy w Japonii producent samochodów podtrzymał prognozę rocznego zysku operacyjnego 780 mld jenów (7,95 mld dolarów), o 43 proc. większego niż rok wcześniej, dzięki słabszemu jenowi i doskonalej sprzedaży w USA, na największym rynku.
Producent kompakta Civic i sedana Accord stwierdził, że ma do czynienia z większym od zakładanego popytem na najlepiej sprzedający się na świecie model Fit, który w nowej wersji pojawił się na rynku japońskim we wrześniu. Producent ma liczbę zamówień większą od spodziewanej.
- Staramy się jak mrzemy, aby przyspieszyć terminy dostaw Fita, ale istnieją grancie możliwości dostaw podzespołów od kooperantów i grancie zdolności produkcyjnych naszych fabryk — wyjaśnił wiceprezes Tetsuo Iwamura przedstwiając wyniki II kwartału (do 30 września).
Fit (w Europie o nazwie Jazz) ma zasadnicze znaczenie w osiągnięciu przez Hondę ambitnego celu sprzedania do końca marca 2017 6 mln samochodów w porównaniu z 4,01 mln sztuk w rekordowym ostatnim roku finansowym. Jego produkcja wiązała się z dużymi inwestycjami na rozbudowę istniejących zakładów albo budowę nowych.
W kwartale lipiec-wrzesień Honda wypracowała zysk operacyjny 171,4 mld jenów (1,75 mld dolarów) wobec 100,8 mld rok temu. Wahania kursowe, zwłaszcza osłabienie jena do dolara, zwiększyły zysk o 93,6 mld jenów, ale koszty marketingu i wzrost deprecjacji aktywów pochłonęły tę korzyść. Japońska waluta osłabła do 98 jenów za dolara z 79 rok temu, zwiększając zyski w eksporcie i z zamiany walut zarobionych zagranicą na jena.
W USA, gdzie jest na piątym miejscu, Honda zwiększyła sprzedaż o 13,1 proc. dzięki popytowi na Accord i Civic. Grupa podtrzymała prognozę globalnej sprzedaży w roku finansowym 2013/14 4,43 mln sztuk
Większy od spodziewanego popyt na Fita/Jazz zaskoczył część dostawców Hondy. W ciągu miesiąca Honda otrzymała zamówienia na 82 tys. sztuk nowej wersji subkompaktu, a wcześniejsze zamówienia dotyczą 60 tys. aut — podał Iwamura.
Na wiosnę 2014 ruszy nowa fabryka Hondy w Meksyku, będą tam powstawać właśnie auta Fit i mniej więcej w tym samym czasie zacznie się ich sprzedaż w Stanach. Niepokojącym krajem dla Hondy jest Tajlandia, gdzie sprzedaż zwolniła po wygaśnięciu programu zachęt na kupno pierwszego samochodu. Toyota i Nissan zanotowały także spadek sprzedaży o ponad jedną czwartą w ostatnim kwartale w tym kraju, największym rynku w Azji Płd.-Wsch.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA