fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pytania ze szkoleń pracodawców

Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu przeprowadził w kwietniu br. cykl nieodpłatnych szkoleń poświęconych zmianom w przepisach prawa pracy. Wzięło w nich udział ponad 200 uczestników, głównie pracodawców z małych i średnich zakładów pracy. Oto odpowiedzi na najciekawsze pytania.
Pracownica zatrudniona na 1/2 etatu przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim, a następnie zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czy w czasie tego urlopu będzie mogła  jednoczenie pracować w naszej firmie?Tak. Pracownica – matka wychowująca dziecko, zatrudniona na 1/2 etatu, może jednocześnie pracować i korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W tym czasie może wykonywać pracę u swojego pracodawcy, ale w wymiarze  niższym niż 1/2 etatu.Jak wynika z art. 1821 § 4 kodeksu pracy, pracownica uprawniona do dodatkowego  urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który go jej udzielił, ale w wymiarze nie wyższym  niż  połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Jednak w przypadku pracownicy z pytania, część dobowego wymiaru czasu pracy, w której ma wykonywać pracę, nie może być równa 1/2 etatu. W takim przypadku nie pozostałaby bowiem żadna część dobowego wymiaru czasu pracy, na kt...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA