Nasi przodkowie mieli ciemniejszą skórę niż my, z reguły ciemne włosy i brązowe oczy. I to stosunkowo niedawno – zaledwie kilka tysięcy lat temu. Tak przynajmniej wynika z porównania genomów ludzi współcześnie żyjących z próbkami DNA wydobytymi z grobów sprzed 5 tysiącleci. W krótkim czasie wygląd zewnętrzny mieszkańców naszego kontynentu znacząco się zmienił – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji oraz University College London. Genetykom pomagali archeolodzy i antropolodzy z Berlina i Kijowa.
Europejczycy ?o ciemnych twarzach
Dzięki komputerowym symulacjom naukowcy sprawdzili, które fragmenty genomu zmieniały się losowo, a które były dziedziczone. W niektórych przypadkach jedynym wyjaśnieniem nagłego wzrostu obecności jakiejś wersji genu był jednak dobór naturalny. I dotyczyło to nie tylko takich „zasadniczych" genów, jak te odpowiadające za trawienie laktozy w mleku czy odporność na malarię, ale również wariantów genetycznych wiązanych z wyglądem.
Aby takie analizy stały się możliwe, konieczny był postęp w dziedzinie sekwencjonowania wiekowego DNA (umożliwił również m.in. zbadanie genów neandertalczyka), a także wiedza o tym, które fragmenty materiału genetycznego związane są z pigmentacją skóry, kolorem włosów i oczu. Z wiedzy tej jeszcze do niedawna korzystali wyłącznie eksperci medycyny sądowej i technicy śledczy. Teraz sięgnęli po nią również archeolodzy i antropolodzy.
– Prehistoryczni Europejczycy musieli być generalnie ciemniejsi od swoich potomków – uważa jedna z autorek tych badań Sandra Wilde z grupy paleogenetycznej Instytutu Antropologii Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. – To szczególnie interesujące, ponieważ wiemy, że przez dziesiątki tysięcy lat ewolucja preferowała ciemniejszy fenotyp. Wszyscy nasi przodkowie byli raczej ciemniejsi.
Potwierdzają to wcześniejsze badania specjalistów z Centrum Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie. Odtworzyli oni genom człowieka, którego szkielet zachował się na stanowisku archeologicznym La Brana-Arintero w Valdelugueros w Hiszpanii. Żył ok. 7 tys. lat temu – miał ciemną skórę i niebieskie oczy.