Odkrycia dokonano podczas badań ratowniczych poprzedzających budowę drogi w pobliżu miejscowości Hura. Zespołem archeologów z Israel Antiquities Authority (Izraelska Rada Starożytności) kieruje dr Daniel Varga.
Dotychczas wstęp na teren wykopalisk był zamknięty dla publiczności, ale od początku kwietnia, po dokonaniu niezbędnych zabezpieczeń, są już udostępnione do zwiedzania.
Według wstępnych ustaleń klasztor wzniesiono w VI wieku, natomiast popadł on w ruinę stosunkowo prędko, już w VII stuleciu w rezultacie muzułmańskiego podboju tych terenów. Klasztor poważnie ucierpiał także w wyniku trzęsienia ziemi.
– Trzeba brać pod uwagę położenie tego klasztoru, wzniesiono go w pobliżu bizantyjskiej osady Horbat Hur, podobnych było jeszcze kilka wzdłuż szlaku łączącego Transjordanię z doliną Beer Szewa – wyjaśnia kierujący wykopaliskami dr Daniel Varga.
Budowla zajmowała powierzchnię 700 metrów kwadratowych (35 x 20 m). Zorientowana była wzdłuż osi wschód–zachód, tak jak wiele budowli bizantyjskich. Archeolodzy zbadają jeszcze bezpośrednie otoczenie klasztoru.