Koła z kamieni w zachodnim Peru

Drugie Nazca? Tajemnicze linie i koła ułożone z kamieni odkryli amerykańscy badacze w zachodnim Peru.

Publikacja: 09.05.2014 09:07

Koliber - rysunek na płaskowyżu Nasca

Koliber - rysunek na płaskowyżu Nasca

Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Odkrycia dokonał dr Charles Stanish, dyrektor Instytutu Archeologii Cotsen Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Obiekty znajdują się w dolinie Chincha na zachodzie kraju, blisko Oceanu Spokojnego. Powstały około 2300 lat temu, a więc są dużo starsze od słynnych geoglifów z Nazca, których wiek badacze szacują na mniej więcej 1500 lat.

Rysunki z Nazca tworzono, usuwając z powierzchni ziemi czerwonawy żwir; zabieg ten odsłaniał żółtawe podłoże – w ten sposób na ciemnym tle rysowały się jaśniejsze linie. W dolinie Chincha nie stosowano tej techniki, linie i koliste struktury układano bezpośrednio na powierzchni ziemi z gęsto rozmieszczanych kamieni.

O niezwykłym odkryciu badacze informują na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences" („PNAS").

Chronili przed grabieżą

Wszystkie te kamienne linie, koła, kopce oraz ślady przebywania ludzi na tym terenie – między innymi ułamki glinianych naczyń zdobionych geometrycznymi wzorami w kolorach żółtym, zielonym, czerwonym i czarnym – tworzą kompleks zajmujący powierzchnię 40 kilometrów kwadratowych.

Badacze wyróżnili na tym obszarze 71 linii; najdłuższe z tych kamiennych alei ciągną się na długości trzech kilometrów.

Te zagadkowe struktury pierwszy zauważył już w 2010 roku dr Charles Stanish, dyrektor Instytutu Archeologii Cotsen Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. W następnym roku rozpoczęły się badania.

– Nie informowaliśmy o nich, aby nie wskazać tego miejsca rabusiom, poszukiwaczom skarbów i osobom nieodpowiedzialnym zabierającym na pamiątkę zabytkowe kamienie. Teraz kompleks jest już zabezpieczony pod względem konserwatorskim – wyjaśnia dr Stanish.

Zdaniem amerykańskiego badacza kamienne linie umożliwiały ludziom w tamtej epoce orientowanie się w pustynnym terenie i gromadzenie się w określonych miejscach podczas ceremonii obrzędowych. Linie te jeszcze dziś dość łatwo obserwować, schodząc pieszo z pagórków doliny Chincha w kierunku oceanicznego wybrzeża.

Zespół dr. Stanisha dokonał trójwymiarowego modelowania odkrytych struktur. W trakcie tej pracy okazało się, że wiele linii jest bardzo precyzyjnie skierowanych do punktu na horyzoncie, w którym na półkuli południowej zachodzi Słońce podczas zimowego solstycjum, tj. najkrótszego dnia w roku, około 21 czerwca. Z kolei inne linie wiodą do pagórków.

Podręcznik astronomii

Kalifornijscy archeolodzy zamierzają także sprawdzić, ale to wymaga współpracy z astronomami, czy linie z Chincha nie mają korelacji z gwiazdozbiorami widocznymi na niebie półkuli południowej.

Zdaniem badaczy kierunek przebiegu linii jest wskazówką, że struktury te miały charakter obrzędowy, ceremonialny, być może służyły do obserwacji astronomicznych. Niemiecka badaczka rysunków z Nazca Maria Reiche uważała, że były one gigantycznym podręcznikiem z dziedziny astronomii. Niewykluczone, że można to odnieść także do struktur z doliny Chincha.

– Można snuć wiele hipotez na temat roli tych obiektów, na przykład dopatrywać się w nich związku ze źródłami wody, wiązać je ze szlakami handlowymi, przypisywać im funkcje sportowych bieżni. Można sobie wyobrazić, że struktury te tworzono z myślą o bogach, stąd ich rozmiary. Ja jestem zdania, że miały one związek z określaniem odpowiednich pór do prac rolnych, na przykład siewów i zbiorów – wyjaśnia dr Charles Stanish.

Odkryte struktury powstały w obrębie preinkaskiej kultury Paracas. Rozwijała się ona od VIII wieku p.n.e. do I wieku n.e., jej apogeum przypadło na lata 600–400 p.n.e. Nazwa pochodzi od podziemnych grot służących za grobowce, do których prowadził wąski pionowy szyb. W wielu z nich przetrwały mumie ułożone w pozycji embrionalnej, wzorzyste tkaniny z wełny alpak  (udomowione zwierzęta przypominające lamy). Ludność tej kultury uprawiała kukurydzę, ziemniaki, fasolę i paprykę.

– Kultura materialna ludności Paracas jest już poznana stosunkowo dobrze. Odkrycie w dolinie Chincha bardzo się przyczyni do poszerzenia wiedzy o życiu duchowym w ogóle w okresie prekolumbijskim – uważa dr Charles Stanish.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców