Cenne odkrycie archeologów w katedrze Notre Dame

Kilka grobów i ołowiany sarkofag prawdopodobnie z XIII wieku zostało odkrytych przez archeologów w paryskiej katedrze Notre Dame, w trakcie prac związanych z odbudową po niszczycielskim pożarze w 2019 roku.

Publikacja: 16.03.2022 02:17

Odkrycie w katedrze Notre Dame

Odkrycie w katedrze Notre Dame

Foto: AFP

Francuskie Ministerstwo Kultury poinformowało, że podczas prac przygotowawczych do odbudowy iglicy świątyni, odkryto kilka grobowców oraz "całkowicie zachowany" ołowiany sarkofag w kształcie ludzkiej postaci.

Ołowiana trumna mogła być wykonana dla „starszego dygnitarza” i prawdopodobnie pochodzi z XIII wieku – stulecia po wybudowaniu katedry. Naukowcy ocenili, że znalezisko ma "niezwykłe znaczenie naukowe".

Odkrycie w katedrze Notre Dame

Odkrycie w katedrze Notre Dame

AFP

Oprócz grobowców, tuż pod obecnym poziomem podłogi katedry znaleziono elementy malowanych rzeźb, zidentyfikowane jako części oryginalnego XIII-wiecznego lektorium - elementu architektonicznego oddzielającego obszar ołtarza od nawy.

Inne części konstrukcji, zniszczone na początku XVIII wieku, zostały odkryte podczas renowacji Notre Dame w połowie XIX wieku i są już wystawione w Luwrze.

Francuscy naukowcy przeprowadzili ostatnie wykopaliska archeologiczne przed ustawieniem rusztowania wspierającego odbudowę iglicy.

Archeologia
Kolos Konstantyna powrócił do Rzymu. Można go zobaczyć w Muzeach Kapitolińskich
Archeologia
Egipt restauruje piramidę w Gizie. "Dar dla świata XXI wieku"
Archeologia
We włoskim Paestum odkryto dwie nowe świątynie doryckie
Archeologia
Cucuteni-Trypole. Wegeosady sprzed sześciu tysięcy lat
Archeologia
Szwajcaria. Detektorysta znalazł na polu marchwi biżuterię sprzed 3,5 tysiąca lat