Wielki i chory na raka

Ślady kostniakomięsaka, złośliwego, śmiertelnego nowotworu zabijającego również współczesne psy, odkryli polscy archeolodzy w Egipcie. To jedyne znalezisko tego typu.

Aktualizacja: 08.07.2016 08:50 Publikacja: 07.07.2016 16:57

Zwierzę cierpiało na konkretną odmianę raka, o czym świadczą charakterystyczne zmiany kości

Zwierzę cierpiało na konkretną odmianę raka, o czym świadczą charakterystyczne zmiany kości

Foto: materiały prasowe

Odkrycia dokonano podczas badań w Berenike, starożytnym porcie nad Morzem Czerwonym. Archeolodzy natrafili tam na cmentarz zwierząt sprzed dwóch tysiącleci. Oprócz psów spoczywają tam koczkodany, pawiany i koty, w sumie ponad 100 pochówków.

Szczątki psa chorego na raka złożono zawinięte w matę z liści palmowych, a następnie przykryto przeciętą na dwie połowy amforą pochodzącą z Cypru. O tym, że zwierzę cierpiało na konkretną odmianę raka, świadczą charakterystyczne zmiany patologiczne na kości piszczelowej w okolicy stawu kolanowego i lewej kości ramiennej przy stawie barkowym.

Pies wyraźnie różnił się od lokalnych zwierząt, był zdecydowanie większy od tych występujących lokalnie, mierzył ponad pół metra wysokości, miał bardzo dużą czaszkę i masywną budowę ciała. Jest to jeden z najstarszych odnotowanych archeologicznie ciężkich psów w typie molosa, przodka takich współczesnych ras, jak boksery, buldogi, dogi, rottweilery, czy mastify — sugeruje archeozoolog dr Marta Osypińska.

Jako ostatni posiłek pies spożył duże ryby morskie i mięso kozy.

Badania w Berenike prowadzi międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Stevena Sidebothama z Delaware University (USA) oraz Iwonę Zych z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem