Pracami w ramach projektu „TRONE Trade Routes of the Near East" kieruje dr Joanna Dębowska-Ludwin. Są to jedyne wykopaliska prowadzone aktualnie w Izraelu przez polskich archeologów.
- Naszym celem jest ustalenie przebiegu dróg służących do handlu, łączących Egipt z Bliskim Wschodem, w epoce brązu czyli pod koniec IV tysiąclecia p. n. e. — wyjaśnia dr Joanna Dębkowska-Ludwin.
Jednym z kluczowych elementów tego programu są wykopaliska na stanowisku Tel Erani koło Aszkelonu, portu nad Morzem Śródziemnym, ok. 35 km na południe od Tel Awiwu. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk, w starożytności do miejsca tego docierały egipskie wyroby, między innymi towary luksusowe takie jak wino i wyroby z miedzi, a nie wykluczone, że także egipscy osadnicy.
- Nie wiemy, czy mamy do czynienia ze starożytną kolonią egipską, co odpowiadałoby teorii o częściowej kolonizacji tego terenu przez mieszkańców przybyłych znad Nilu, czy raczej chodzi o towary okazjonalnie trafiające tu z państwa faraonów poprzez Synaj, drogą lądową wzdłuż wybrzeża. Dotychczas ślady takiej aktywności odkrywano jedynie na drugim końcu szlaku, w egipskim Tell el-Farcha w delcie Nilu, gdzie odnaleziono przedmioty pochodzące z Palestyny. Teraz mamy okazję skonfrontować nasz stan wiedzy z nowymi informacjami uzyskanymi w Izraelu — wyjaśnia Marcin Czarnowicz, jeden z archeologów uczestniczących w tym projekcie badawczym.
Polscy archeolodzy odkryli w Tel Erani między innymi fragment muru obronnego grubości prawie ośmiu metrów, wzniesionego z suszonej cegły mułowej, przypomina on egipskie konstrukcje z takich cegieł.